Solunumsal allerjenlerin tanısında nazal provokasyon testi
Nasal provocation test in diagnosis of respiratory allergenes
- Tez No: 387036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ÇAMSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş Allerjik reaksiyonların etkilediği en önemli sistemlerden biri de solunum yollarıdır. Tanıda pek çok test kullanılmaktadır.Provokasyon testleri de bunlardan biridir. Çalışmamızda solunum yolu allerjilerinde nazal provokasyon testinin tanı değeri , güvenilirliği ve alerjik hastalıkların tanısında kullanılan diğer parametrelerle ilişkileri araştırılmıştır. Materyal Metod Anamnez, deri testleri ve spesifik IgE ile solunum yolu akar allerjisi bilinen 14 kadın, 10 erkek toplam 24 olgu ( 2 allerjik astma, 5 allerjik rinit, 17 allerjik rinit + astma ) çalışmaya alındı. Sağlıklı, ek hastalığı olmayan 11 gönüllü de kontrol grubu olarak tanımlandı. Nazal provokasyon için 100IR/ ml D.Pteronyssinus liyofilize extresi( Stallergenes,UK) bir defada 100 mikrolitre(0,1 IR) antijen püskürten ölçülü doz sprey kapaklarla uygulandı. Tüm olguların bazal ve izotonik irritasyon sonrasınazal volüm ve rezistans değerleri her iki nostril için komputerize rinomanometre ile ayrı ayrı ölçüldü. Daha sonra aşamalı olarak artan antijen dozları ile oluşan semptom skorları, PEF değerleri, nazal akım volüm ve rezistansları kaydedildi.>%50 rezistans artışı ,nazal provokasyon pozitifliği için sınır olarak kabul edildi. Sonuç Allerjik astmalı olgulardan biri dışında tümünde (%96) nazal provokasyon testi pozitifken, kontrol grubunda anlamlı değişiklik saptanmadı. Allerjik olgularda provokasyon sonrası nazal akım hızı ve direncinde anlamlı artış gözlenirken(p0,05). Deri testi pozitifliği( Cut off >5 mm) ile provokasyon oluşturan allerjen dozu arasında anlamlıilişki saptandı. Tartışma Semptom skorları ile rinomanometrik ölçümler araında %80 uyum saptanmış olup, nazal provokasyon testinin solunusal allerjenlerin tanısında değerli ve güvenilir bir test olarak kabul edilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction Most important system affected by the allergic reactions is respiratory system. Too many tests can be used in diagnosis and provacation test is one of them. We aimed to define diagnostic value, safety and reliability of nasal provacation test in respiratory tract allergies and correlation with other diagnostic parameter(-symptom score). Materyal Method Twenty four patients(14 W /10 M ) whom known Dermatophogises Pteronyssinus allergy defined with history, spesific IGE, prick tests and 11 healthy control were enrolled to study. Two patients have allergic asthma, 5 patients have allergic rhinitis and 17 patients have asthma and allergic rhinitis. Results D.Pteronyssinus liyofilized extract 100 IR/ ml ( Stallergenes,UK) were used with 100 microlitre(0,1 IR) metered pump sprey for one puff for nasal provacation. Nasal volume, flow and resistance of two nostril seperately were measured with computerized rhinomanometer before provocation , basal and post isotonic irritations value were recorded. After the gradually increased dozing of allergen, symptom score, PEF value,nasal volume, flow and and resistance were measured. Increased resistance >50% of were accepted for cut off value for positive provocation test.All of the asthmatic patients except one(96%) nasal provocations test was positive and all of the controls have negative test.Nasal flow rate and resistance were increased after nasal provocation test which is statistically significant (p0,05).There is a significant correlation with prick test positivity (cut off>5 mm) and nasal provocation test. Conclusions There was a strong correlation with nasal provocation tests and symptom scores .Its suggested that nasal provocation test are accepted valuable and reliable test for diagnosis of allergic disease