Beyin cerrahisi hastalarında kafa içi basınç izlenmesi ve komplikasyonları
Intracranial pressure monitoring and complications in neurosurgery patients
- Tez No: 387037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEÇKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Bu çalışmada Mart 2000-Nisan 2001 tarihleri arasında beyin ve sinir cerrahisi yoğun bakım biriminde kafa içi basınç monitörü kullanılarak izlenen 41 olgu ve saptanan komplikasyonlar sunulmuştur. Yöntem ve Olgular: Çalışma kapsamına; Glasgow koma puanı 7 ve altında olan, cerrahi girişim gerektirmeyen kapalı kafa travması, subaraknoid kanaması ya da kafa içi yer kaplayan lezyonu olan, merkezi sinir sistemi travması dışında sistemik cerrahi patolojisi olmayan, kafa içi basınç transdüseri yerleştirilmesine engel olabilecek lokal patolojisi olmayan olgular alınmıştır. Bulgular: Kafa içi basınç monitörizasyonu ile izlenen 41 olgunun dördünde (%9.75) toplam 5 komplikasyon saptandı. Komplikasyonlar; transdüserin yanlış yerleştirilmesi (bir olgu, %2.44), taşıma sırasında transdüserin çıkması (iki olgu, %4.87) ve enfeksiyon (iki olgu, %4.87)'dur. Sonuç: Kafa içi basınç monitörizasyonu bilinci kapalı hastalarda düşük majör komplikasyon oranına sahip ve tedavide yol gösterici bir yoğun bakım izlem yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We investigated 41 cases using intracranial pressure monitor in neurosurgery intensive care unit between March 2000-April 2001,and documented related complications. Materials and Methods: Patients with Glasgow coma score 7 or less with closed head injury, subarachnoid hemorrhage or cerebral edema were included in this study. Exclusion criteria were as follows; patients requiring emergency surgery, patients suffering systemic surgical pathology or patients with local pathology hindering the insertion of intracranial pressure transducer. Results: We found 3 complications in 3 patients (7.31%). The complications were; incorrect insertion of transducer (in one patient, 2.44%), and infection (in two patients, 4.87%). Conclusion: Complication rate of intracranial pressure monitoring in the comatose patients is low. This method is helpful in guiding treatment during intensive care unit follow up.