Acil servise başvuran hipertansif hastalarda sol ventrikül hipertrofisi ekg skorlarının transtorasik ekokardiyografi ile konfirme edilmiş hipertrofiye göre değerliliklerinin karşılaştırılması
İn people who apply for emergency services DUE to hypertension comperasion of left ventricular hypertrophy ECG scores in who has have left ventricular hypertrophy in transtorasic echocardiography
- Tez No: 471360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ: Elektrokardiyografi acil serviste hızlı bir tanı aracıdır. Ölümcül ritim bozukluğu, akut miyokard enfaktüsü gibi hemen müdale edilmesi gereken hastaların tanınmasında pratik bir tanı aracıdır. Hipertansif hastaların mortalite ve morbidite değerlendirmesinde de EKG' nin yeri önemlidir. Hipertansiyonun erken sonuçlarından olan sol ventrikül hipertrofisinin (SVH) tespiti ve var ise tedavi ile hipertrofinin ilerlemesinin ve/veya azaltılmasının sağlanmasının mortalite ve morbiditeye olumlu katkısı vardır. Pratik ve ucuz oluşu, uygulama kolaylığı ve yaygınlığı nedeniyle elektrokardiyografi hipertansif hastalarda sol ventrikül hipertrofisinin tanınmasındaki ilk tanı testidir. Ekokardiyografi (EKO) de yatakbaşı uygulanabilir olması, çekim süresinin kısa olması, girişimsel olmaması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle SVH tanısı için günümüzde yaygın kullanılan standart tanı yöntemidir. Bizim bu çalışmada amacımız SVH tanısında kullanılan EKG kriterlerinin EKO' daki SVH bulguları ile korele olup olmadığının araştırılmasıdır. MATERYAL VE METOT: Araştırmamız prospektif tanı değerliliği çalışmasıdır. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde Ocak 2016-Ocak 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmamız dahil etme kriterlerini karşılayan başvuru esnasında kan basıncı 135/85 mmHg ve üzeri olan 18-65 yaş ve arası 165 hasta ile tamamlanmıştır. Her hastaya dinlenme anında elektrokardiografi çekildi ve ekokardiyografi yapılmıştır. Çekilen elektrokardiyografilerde Sokolow-Lyon indeksi, Cornel voltaj indeksi ve romhilt Estes puan skoru bakılmış ve sol ventrikül hipertrofisinde altın standart kabul edilen ekokardiyografi sonuçlarına göre kriterlerin tanı değerliliği araştırılmıştır. SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda Romhilt Estes puan skorunun duyarlılığı, sokolow-Lyon indeksi ve Cornell voltaj indeksine göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak bu üç kriterin de tanı koyma değerliliği ekokardiyografik sol ventrikül hipertrofi tanı koyma değerliliği ile korele değildir. TARTIŞMA: EKG-SVH tanı kriterlerini karşılaştırdığımızda kriterlerin EKO-SVH bulguları baz alındığında özgüllüğünün yüksek duyarlılığının düşük olduğu saptanmıştır. Bu sonuç daha önceki çalışmalarla uyumludur. Bu da EKG paramerterlerini daha çok dışlama amacı ile kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Electrocardiography is a rapid diagnostic tool for emergency care. Fatal dysrhythmia is a practical diagnostic tool for the identification of patients who need immediate attention, such as acute myocardial infarction. The place of ECG is also important in assessing the mortality and morbidity of hypertensive patients. The detection of left ventricular hypertrophy (LVH) from early results of hypertension and, if present, the promotion and / or reduction of hypertrophine progression through treatment has a positive contribution to mortality and morbidity. Because of its practicality and cheapness, ease of implementation and prevalence, electrocardiography is the first diagnostic test for recognition of left ventricular hypertrophy in hypertensive patients. Echocardiography (ECO) is the standard diagnostic method widely used today for the diagnosis of LVH because of the applicability of the bedside, short duration of the procedure, non-invasiveness and easy accessibility. Our aim in this study is to investigate whether the ECG criteria used for LVH correlate with the LVH findings in EKO. MATERIALS AND METHODS: Our study is a prospective diagnostic value study. Marmara University Pendik Training and Research Hospital Emergency Service was performed between January 2016 and January 2017. Our study was completed with 165 patients between the ages of 18-65 with a blood pressure of 135/85 mmHg and above at the time of admission, which met the inclusion criteria. At the time of rest, electrocardiography was taken and echocardiography was performed. Sokolow-Lyon index, Cornel voltage index and RomHilt Estes score score were examined on the electrocardiographs and the diagnostic value of the criteria was investigated according to the echocardiography results which are accepted as the gold standart in left ventricular hypertrophy. CONCLUSION: As a result of our study, the sensitivity of the Romhilt Estes score score was higher than the Sokolow-Lyon index and Cornell voltage index. However, the diagnostic value of these three criteria does not correlate with the diagnostic value of echocardiographic left ventricular hypertrophy. DISCUSSION: When we compared the ECG-LVH diagnostic criteria, it was determined that the sensitivity of the specificity was low when the ECG-LVH findings were taken as basis. This result is consistent with previous work. This shows that ECG paramaters can be used with a greater degree of exclusion.