Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda ventrikül fonksiyonlarının modifiye teı indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of ventricular functions with modified TEI index in patients with essential hypertension
- Tez No: 511000
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL KESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve amaç: Hipertansiyon, kalpte önce sol ventrikül diyastolik sonra sistolik fonksiyonunda bozulmaya neden olur. Sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla ekokardiyografi kullanılmasına rağmen, kalbin her iki fonksiyonunu birlikte ve aynı süklusta değerlendirecek metod günümüzde kısıtlı sayıdadır. Miyokart performans indeksi (TEI), diyastolik dalga hızlarından Am dalgasının bittiği ve Em dalgasının başladığı diyastolik süreden sistolik Sm dalga süresinin çıkartılıp sistolik Sm dalga süresine oranı olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda, sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını etkileyebilecek koroner iskeminin dışlandığı hipertrofisi olan ve olmayan hipertansiyonlu hastalarda modifiye TEI kullanarak sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Prospektif vaka-kontrol çalışmamıza, koroner anjiografisi yapılmış ve koroner arterlerinde lezyon tespit edilmemiş hipertansiyonu olan 68 hasta (35 kadın, 33 erkek, yaş ortalaması 55±7) ve kontrol grubu olarak kan basıncı normal yaş ve cinsiyet uyumlu 20 hasta (10 erkek, 10 kadın, yaş ortalaması 53±7) dahil edildi. Devereux formülüne göre hipertansiyonu olan ancak sol ventrikül kütle indeksi (SVKİ) normal olan grup-1 (G-1), hipertansiyonu olan SVKİ artmış olan hastalar grup-2 (G-2) olarak adlandırıldı. Yüzeyel ekokardiyografi ile, Pulse wave doku Doppler kullanılarak alınan kayıtlardan diyastolik ve sistolik süreler ölçülerek, modifiye TEI indeksi hesaplandı. Sonuçlar: Öncelikle standart pulse Doppler ile ölçülen E dalgası azalma zamanı ve izovolemik gevşeme zamanı gruplar arasında karşılaştrıldı ve G-2'de G-1' e göre anlamlı artış görüldü (EDZ: KG; 162±32, G-1; 228±62, G-2; 258±60, p0.05). Sonuç: Hipertansiyonu olan hastalar modifiye TEİ ile değerlendirildiklerinde, sol ventrikül global sistolik ve diyastolik fonksiyonları hipertrofi meydana gelmeden bozulmaktadır ve bu bozulma hipertrofisi olan hipertansif hastalarda en yüksek seviyededir. Sağ ventrikülde ise global sistolik ve diyastolik fonksiyonlar, hipertansiyonda bozulmakta ancak sol ventrikül hipertrofisinin olması bu bozulmayı etkilememektedir. Sonuç: 1. Modifiye TEİ, hipertansiyonlu hastalarda global sol ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmek için güvenilir, kolay uygulanabilir ve duyarlı bir yöntemdir. 2. Hipertansiyonlu hastaların periyodik olarak modifiye TEİ ile değerlendirilmeleri sistolik ve diyastolik fonksiyonların korunmasına yönelik girişimlere yol gösterebilir. 3. Modifiye TEİ standart Doppler'in sınırlayıcı olduğu durumlarda ya da onun bir tamamlayıcısı olarak önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypertension causes a systolic dysfunction and diastolic dysfunction in left ventricle in the heart. Although echocardiography is used to evaluate the left ventricular systolic and diastolic functions, the method to evaluate both functions of the heart together and in the same cycles is limited. The myocardial performance index (TEI) was defined as the ratio of the systolic Sm wave duration from the diastolic period in which the Am wave was ended from the diastolic wave velocities and the Em wave started. In our study, we aimed to evaluate the left and right ventricular functions by using modified TEI in patients with hypertension with and without hypertrophy. Material and Methods: In this prospective case-control study, 68 patients (35 female, 33 male, mean age 55±7) with hypertension and no coronary artery ischemia, 20 healty individuals (10 female, 10 male, mean age 53±7) without hypertension were enrolled. Patients with hypertension according to the Devereux formula were divided two: Group-1 (G-1) with left ventricular mass index (LVMI) normal and group-2 (G-2) with increased LVMI. In all cases with superficial echocardiography, diastolic and systolic times were measured by using Pulse wave tissue Doppler and the modified TEI index was calculated. Results: Firstly, E wave reduction time (EDT) and isovolemic relaxation time (IVRT) measured by standard pulse Doppler were compared between groups and there was a significant increase in G-2 compared with G-1 (EDT: G-1; 228 ± 62, G-2; 258 ± 60 , p 0.05). Conclusion: When patients with hypertension are evaluated with modified TEI, global systolic and diastolic functions of the left ventricle were disrupted before hypertrophy occurs and this distortion was highest in hypertensive patients with hypertrophy. Global systolic and diastolic functions of right ventricle were impaired in hypertension, but this impairment was not affected from the presence of left ventricular hypertrophy. In the light of these results, modified TEI is a reliable, easy to use and sensitive method to evaluate global left ventricular function in hypertensive patients. Periodically evaluated patients with hypertension may lead to attempts to protect systolic and diastolic functions. The modified TEI could be important when standard Doppler is limiting.