Kardiyak MRG
Kardiyak MRG
  1. Tez No: 387056
  2. Yazar: SAMET VERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÜÇÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Edinsel Kalp Hastalıkları,ölümlerin en sık sebebidir. Kalp hastalıklarının tanı ve tedavisindeki gelişmeler kaydadeğer bir ilerleme kaydetmiştir. Bu çalışmanın amacı, kalp hastalıkları tanısında, noninvazif bir teknik olarak kardiyak MRG'nin etkinliğini araştırmaktır. Yaşları 43 ile 77 arasında değişen ( ortalama 61,5 yaş ) 12 kadın ve yaşları 12 - 75 arasında değişen ( ortalama 35 yaş ) 24 erkek, toplam 36 olgu incelendi. Olguların tümüne standart olarak önce telekardiagram, BT ve transtorasik-ekokardiografi incelemesi yapıldı.13 olguda ise akustik pencerenin yetersiz olması sebebi ile transözefagial-ekokardiografi yapıldı.36 olgunun tamamına MRG yapıldı.MRG etkinliği altın standart yöntem olan anjiokardiografi ile karşılaştırıldı.4 olguya yeterince nefes tutamadığı için MRG yapılamadı.Kardiyak MRG incelemeleri 1,5 T-Magnet (Magnetom Vision, Siemens) ile yapıldı.Tüm görüntüler iki radyolog tarafından yorumlandı.32 olgunun tamamında MRG ile tespit edilen bulguların hepsi, anjiokardiyografi ile doğrulandı.MRG'in özgüllüğü ve duyarlılığı %100 olarak bulundu.Çalışmamızda transtorasik-ekokardiografinin limitasyonları belirlendi.Sonuç olarak multipilaner, iyonizan radyasyon içermeyen, yüksek doku kontrastı bulunan noninvazif teknik olarak bilinen kardiak MRG, ultrafast MRG sekanslarındaki ilerlemelere bağlı olarak, kardiak hastalıklar hakkında artık çok daha bilgi verebilmekte ve invazif teknikler öncesi anormallikleri saptayabilmektedir.Herhangi bir invazif teknik öncesi konjenital ve edinsel karp hastalıklarının saptanmasında kardiak MRG'nin kullanımını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Conjenital and acquired cardiak diseases are the most frequent reasons of death.Developments in the diagnosis and treatment of cardiac diseases have progressed substantially. The aim of this study, is to secarch the effectivity of cardiac MRI as a non invasive technique in the diagnosis of cardiac diseases. 12 females(43-77 years old; mean age 35 years old)with a total for 36 patients were taken into the study.All patients were evaluated first by telecardiography,CT and trasthoracic echocardiography.For 13 cases since the aquistic window was unsatisfactory, TEE was performed.MRI was attempted in all 36 cases.However, four patients were excluded since they çould not hold their breaths adequetly.Cardiac MRI evaluations were performed on a 1,5 T.magnet.All of the images were interpreted by two radiologists.All MRI were both found to be %100, whereas limitations of transthoracic-echocardiography was identifed.In conclusion, cardiac MRI known to be a multiplanar noninvasive imaging technique without non-ionising radiation and with high tissue contrast, can now prodide much more information;concerning cardiac diseases owing to advanced ultrafast MRI sequences and can detect abnormalities prior to invasive techniques.We propose utilization of cardiac MRI prior to and other invasive technique for detection of both conjenital and acquired cardiac diseases.