Doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilen turunçgillerde zararlı yaprak kırışıklığı virüsünün (citrus crinkly leaf virus, CCLV) biyolojik olarak saptanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 38712
  2. Yazar: FİLİZ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADETTİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV öz Akdeniz Bölgesi, turunçgil yetiştiriciliği için uygun ekolojik koşullara ve geniş bir potansiyele sahiptir. Turunçgil yaprak Kırışıklığı Virüsü (Citrus Crinkly Leaf Virus, CCLV), Doğu Akdeniz Bölgesi1 nde özellikle limon, mineola tangelo gibi turunçgil çeşitlerinde yaygın olan bir hastalıktır. Hastalığın turunçgil çeşitlerinde yaprak kırışıklığı biçiminde simptomlar oluşturduğu saptanmıştır. Çalışmada, bölge için son yıllarda büyük önem kazanmış olan ve budama ve hasat aletleriyle mekanik olarak yayılan bu etmenin biyolojik olarak saptanması ve etmenin sataştırılarak özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Simptomatolojik olarak hastalık belirtileri gösteren ağaçlardan alınan yaprak örnekleri ile yapılan mekanik inokulasyon ve aynı ağaçlardan alınan aşı gözleri ile yapılan indekslemeler sonucunda CCLV ile bulaşık oldukları ve bazı örneklerin de psorosisle karışık olarak infekteli olduğu saptanmıştır. Bu örneklerden yapılan kısmi ve tam arıtma çalışmaları sonucunda OD260/OD280 1 -7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metiderratean region has a favourable ecological conditions and a great potential for citrus production. The production have been decreasing due to virus diseases. One of the importent virus is Citrus Crinkly Leaf Virus (CCLV). It is widespread in lemon, minneola tangelo and some other citrus cultivar in this region. CCLV causes leaf crinkling type of symtoms in infected cultivars. The aim of the study was to determine the causal agent by biological assays. CCLV was transmitted by mechanical and grafting to herbaceous citrus indicators. Virus partially and further purified, OD 260/280 was found as 1.7.