Investigation of carotenoid contents of various microalgae by chromatographic/spectroscopic methods
Çeşitli mıkroalglerin karotenoid içeriklerinin kromatografik/spektroskopik yöntemlerle araştırılması
  1. Tez No: 387141
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU, PROF. DR. MELTEM DALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya, Bioengineering, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mikroskobik canlılardan mikroalgler önemli enerji kaynaklarından biridir. Önemli pigment ve antioksidan kaynağı olan karotenoidler mikroalgler tarafından üretilen ürünlerdendir; sağlık amaçlı ve doğal renklendirici olarak kullanılırlar. Çeşitli karotenoidlerin üretilmesi için yeni tür organizmaların bulunması özel bir önem kazanmıştır. Karotenoidlerin analitik olarak kullanılması izolasyonuna yönelik yöntemlerin geliştirilmesini de gerekli kılar. Bu çalışmada, karotenoidlerin mikroalgler tarafından biyolojik yollarla üretimi, ürünlerin karakterizasyonu ve derişimlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, mikroalglerden (Prochlorococcus sp., Scenedesmus protuberans and Nitzschia sp.) karotenoidlerin biyosentezi ile elde edilen karotenoidlerin içerik ve seviyeleri belirlenmiştir. Bazı mikroalglerin farklı stres koşullarında daha fazla karotenoid ürettikleri bilinmektedir. Bazı karotenoidler ise sadece stres koşullarında üretilmektedir. Dolayısıyla, seçilen mikroalglerden yüksek miktarlarda veya yeni karotenoidlerin üretilebilmesi için kültür koşulları optimize edilmiştir. Liyofilize edilen mikrolagler çeşitli organik çözgenlerle ekstrakte edilmiş ve karotenoid içerikleri yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC), sıvı kromatografi-kütle spektrometri (LC-MS) gibi diğer kromatografik teknikler ve spectroskopi UV-VIS) ile belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan yeşil mikroalglerde (Prochlorococcus sp. için 2.54 mg/g ve Scenedesmus protuberans için 2.45 mg/g) yüksek miktarda lutein olduğu görülmüş; diğer taraftan kahverengi (Nitzschia sp.) mikroalgte ise derişik miktarda fukoksantin (6.58 mg/g) bulunmuştur. Çoğu mikroalg türü stress koşullarında biyosentez mekanizmalarını değiştirmektedir. Bu nedenle, farklı azot kaynakları, oksidatif stres koşulları ve farklı ışık kaynaklarının yeşil mikroalglerde bulunan lutein miktarına; kahverengi algte ise bu koşulların fukoksantin miktarına olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microalgae are the most important energy sources among microorganisms. Carotenoids, as important pigments and anti¬oxidants, are produced by microalgae and are used both for health purposes and as natural colorants. There has been considerable research for the development, identification and determination of new strains of organisms to produce a variety of carotenoids. New methods for the isolation of carotenoids should be developed also for analytical purposes. This study aimed the biosynthesis of carotenoids from microalgae, (Prochlorococcus sp., Scenedesmus protuberans and Nitzschia sp.) their identification and quantification. It is known that some types of microalgae can produce high amount of carotenoids under different stress conditions while some others can produce carotenoids only under stress. For this purpose, cultivation conditions were optimized for the production of new or high value of carotenoids in the selected microalgal strains. Freeze-dried microalgae were extracted using different organic solvents and their carotenoid contents were investigated by high performance liquid chromatography (HPLC) and other chromatographic techniques such as liquid chromatography-mass spectrometry (LC¬-MS); in addition to (UV-¬VIS) spectroscopy. In green microalgae lutein (2.54 mg/g for Prochlorococcus sp. and 2.45 mg/g for Scenedesmus protuberans) is the most abundant carotenoid. On the other hand, in brown microalga fucoxanthin (6.58 mg/g for Nitzschia sp.) is the highly accumulated carotenoid. Under stress conditions, many microalgae alter their biosynthetic pathways for the formation and accumulation of carotenoids. Therefore, the effect of different nitrogen sources, oxidative stress conditions and different light sources on lutein content in green microalgae and on fucoxanthin content in brown microalga were investigated.