Urban design toolkit for creative place-making and cultural tourism: The case of alaçati
Yaratıcı mekan üretimi ve kültürel turizm için kentsel tasarım araçları: Alaçatı örneği
  1. Tez No: 387149
  2. Yazar: İREM İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY VELİBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Alaçatı' da yaratıcılık kavramı ile kültür turizmi arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Bu anlamda, yaratıcı ekonomi, yaratıcı sınıf, yaratıcı endüstriler, yaratıcı yerleşimler ve yaratıcı turizm dahil olmak üzere yeni bir kavram olarak yaratıcılık, tarihsel yerleşimlerin ekonomik ve kültürel kalkınmasında önemli bir katkı sağlamaktadır. Kentsel tasarım yaklaşımı kültür turizmi bağlamında yaratıcı mekân üretim sürecini oluşturmak için ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, birçok metot ve yöntem içeren kentsel tasarım araçlarını yaratıcı mekân üretim süreci kapsamında değerlendirmiştir. Çalışma aynı zamanda kültür turizmi olumsuz etkilerine dayalı kültürel peyzaj kaybetme riski taşıyan küçük ölçekli yerleşimlere odaklanmaktadır. Bu bağlamda, küçük ölçekli bir yerleşim olarak bilinen Alaçatı yaratıcı mekân üretimi oluşum süreci kapsamında sürdürülebilir kültür turizmi konusunda yeni anlayışlar sunmaktadır. Tanı ve tahmin analizleri içeren kentsel tasarım araçları ise Alaçatı'daki yaratıcı çevreyi anlamak ve teşvik etmek için kullanılır. Çalışma bulguları özellikle küçük ölçekli yerleşimlerde yaratıcı mekan üretim sürecinin kültür turizminin sürdürülebilir kalkınmasına teşvik ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak; kentsel tasarım araçları, yaratıcı mekan üretim süreci bulgularına dayalı olarak turizm gelişimi olumsuz etkileri en aza indirgemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates relationship between creativity and cultural tourism in the case of Alaçatı. In that sense, the new concept of creativity with various terms including creative economy, creative class, creative industries, creative clusters and creative tourism come into prominence for contributing economic and cultural development of historical settlements. In this context, urban design approach comes out for evaluating creative making process in the context of cultural tourism. The urban design toolkit that has various methods and techniques is evaluated for the study in the context of creativity. The study also focuses small scale towns that have substantial risk of lose their cultural landscape based on negative impacts of cultural tourism. In this context, creative clustering process of Alaçatı known as small scale town presents new insights about sustainable cultural tourism. The urban design toolkit consisting diagnostic and predictive analyses is used for understanding and promoting creative environment of Alaçatı. Study findings suggest that creative clustering process especially in small scale towns promotes the sustainable development of cultural tourism. Ultimately, based on the findings of the study, creative clustering process minimizes negative impacts of the tourism development.