A Cyborg's perception of the city
Bir Cyborg'un şehir algısı
- Tez No: 878213
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Takviyeli öğrenme algoritmaları mimari ve kentsel tasarımla harmanlandığında, sibernetik geri bildirim ilkelerini içeren bir 'cyborg' yapısı, kullanıcı tercihleri, alışkanlık davranışları, sosyal ve çevresel koşullar sürekli değiştiğinden, kullanıcılar için daha uygun, uyarlanabilir ve duyarlı tasarımlar bulmak için kullanılabilir. RL algoritmalarıyla motive edilen metodolojilerle, mimarlar Unity'nin ML-Agents araç setinde, geleneksel tekniklerle incelenemeyecek kadar karmaşık olabilecek gerçek dünya kurulumlarını taklit eden simülasyon çalışmaları yapabilirler. Bu çalışmalarla ajanların merak odaklı davranış kalıplarını ve tercihlerini inceleyerek, insanların yaptığına benzer şekilde ortamlardaki olumlu ve olumsuz eylemlerden öğrenme yeteneğine sahip ajanlar oluşturabilirler. ML-Agents'da RL algoritmalarının kullanılması, keşif konusunda flâneur bir tutuma sahip olan cyborg kaşiflerin, ortamlar hakkındaki meraklarını gezinme ve öğrenme konusunda motive olmak için kullanabilecekleri gerçek dünya ortamlarını taklit eder. Bu sayede, mimarlar bir cyborg kâşifin algıları aracılığıyla gerçek dünyadaki davranış kalıpları hakkında bilgi edinme fırsatı bulurlar. Bu simülasyon çalışması, Sultan Ahmet Camii mahallesine odaklanarak, İstanbul'un kentsel ortamlarından birinde bir cyborg kâşifin davranış kalıpları üzerinde, merakın motivasyon bir dürtü olarak etkisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
When the algorithms of reinforcement learning (RL) blend with architecture and urban design, a 'cyborg' construct that entails cybernetic principles of feedback, can be used to find adaptable and responsive designs that are better suited for users, as user preference, user habitual behaviours, and social and environmental conditions are continuously changing. With methodologies motivated by RL algorithms, architects can use them in Unity's ML-Agents toolkit, containing agents that have the capability to learn from their positive and negative actions in environments, in an alike manner to how human beings would, through simulation studies that imitate real-world set-ups that may be too intricate to study using conventional techniques, by examining curiosity-driven behavioural patterns and preferences in agents to discover design solutions that apply to real-life. Using RL algorithms in ML-Agents mimics real-world settings where cyborg explorers, agents with a flâneur attitude on exploration, can use their curiosity about environments to be motivated in navigating and learning about it, offering architects the opportunity to learn about real-world behavioural patterns through the perceptions of a cyborg explorer. This thesis' simulation study examines the influence of curiosity as a motivational drive on a cyborg explorer's behavioural patterns in one of Istanbul's urban settings, with a focus on the Sultan Ahmet Camii neighbourhood.