Characterization of antioxidant properties for dried organic fruits in turkish market and development of novel strategies to increase their potential health benefits
Türkiye pazarında bulunan organik kurutulmuş meyvelerin antioksidant özelliklerinin karakterizasyonu ve sağlık üzerindeki potansiyel yarayışlılıklarının artırılması için yeni stratejiler geliştirilmesi
- Tez No: 387150
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEMENİCİOĞLU, DOÇ. DR. YUSUF BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de üretilmekte olan başlıca organik kuru meyvelerin (kuru üzüm, incir, erik ve kayısı) biyoaktif potansiyelinin belirlenmesi amacıyla bu ürünlerde troloks eşdeğeri antioksidant aktivite (TEAC), toplam fenolik madde (TPC) ve toplam flavonoit tayini (TFC) gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, tezde biyoaktivitesi düşük olan kuru meyvelerin antioksidant fenolik çözeltiler içerisinde rehidrasyonuna dayalı yenilikçi bir yöntemle antioksidant aktivite ve fenolik madde miktarlarının dolayısıyla sağlığa yarayışlılıklarının artırılması üzerinde de durulmuştur. Gerçekleştirilen ölçümler kuru meyvelerin TEAC, TPC ve TFC gibi antioksidant parametrelerinin sırasıyla 35.7 ile 74.1 µmol trolox/g (d.w.), 1762 ile 4062 µg gallic acid/g (d.w.) ve 830 ile 2559 µg catechin/g (d.w.) değerleri arasında değiştiğini göstermiştir. Kuru eriklerin TEAC ve TPC değerleri bu parametrelerin ve dolayısıyla antioksidant potensiyelin oldukça benzer olduğu üzüm, incir ve kayısılardakinden 1.7 ile 3.0 kat kadar yüksek bulunmuştur. Kuru üzümlerin oda sıcaklığında farklı konsantrasyonda (%0.5 veya %1 (w/w)) yeşil çay ekstraktı (GTE) veya ceviz kabuğu ekstraktı (WSE) içerisinde % 38.73 (w/w) neme ulaşacak şekilde rehidre edilmeleri sonucunda TEAC, TPF ve TPC gibi parametreleri 1.6-1.8 kat artırılmıştır. İncir, erik ve kaysılarda aynı rehidrasyon prosedürünün %1 GTE içerisinde uygulanması ve bu ürünlerin nem değerlerinin sırasıyla % 39.83, 36.97 ve 43.81 değerlerine getirilmesiyle ise TEAC, TPC ve TFC değerlerinde 1.1-1.6 kat arasında artışlar sağlanabilmektedir. Bu tez çalışması organik kuru eriklerin biyoaktif özelliklerinin kuru üzüm, incir ve kayısılara göre belirgin şekilde yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak, bu tezde geliştirilmiş olan kontrollü rehidrasyon işlemiyle üzüm, incir ve kayısıların antioksidant potensiyel ve fenolik madde miktarlarının eriklerinki düzeyine çıkartılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis antioxidant parameters including trolox equivalent antioxidant capacity (TEAC) and total phenolics (TPC) and flavonoid (TFC) contents of major organic dried fruits (raisins, figs, prunes and apricots) produced in Turkey have been determined to understand the bioactive potential of these products. Moreover, a novel method based on controlled rehydration of specified dried fruits in phenolic extracts has been developed to boost the phenolic content and antioxidant activity of dried fruits with low bioactivity and potential health benefits. The TEAC, TPC and TFC of sun dried fruits varied between 35.7 and 74.1 µmol trolox/g (d.w.), 1762 and 4062 µg gallic acid/g (d.w.) and 830 and 2559 µg catechin/g (d.w.), respectively. The TEAC and TPC of prunes were 1.7 to 2.3 fold higher than those for apricots, raisins and figs which showed quite similar TEAC and TPC values. On the other hand, the TFC of prunes and figs were similar and 1.7 to 3 fold higher than those of raisins and apricots. The rehydration studies with raisins conducted in different concentrations (0.5% or 1% (w/w)) of green tea extract (GTE) and walnut shell extract (WSE) at room temperature until reaching of final moisture content of 38.73 % (w/w) showed the possibility of increasing TEAC, TPF and TPC of raisins 1.6-1.8 fold. Similar rehydration strategy applied to figs, prunes and apricots in 1% GTE to bring their moisture content to 39.83, 36.97 and 43.81 % respectively, caused 1.1-1.6 fold increase in TEAC, TPC and TFC of these dried fruits. This work clearly showed the considerably higher bioactive potential of organic dried prunes than organic dried raisins, figs and apricots. However, the application of controlled rehydration process developed in this work enables increasing antioxidant potential and phenolic contents of figs, raisins and apricots to the level of prunes.