Identification of cytosolic sialidase neu2 associated proteins by mass spectrometric analysis
Kütle spektrometresi analizi ile sitozolik sialidaz neu2 ile ilişkili proteinlerin tanımlanması
- Tez No: 387151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN SEYRANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sialidazlar (nörominidazlar) glikoprotein, oligosakkarit ve glikolipitlerden sialik asit adlı şekerli uzaklaştıran enzimlerdir. Lizozomal sialidaz (Neu1), sitoplazmik sialidaz (Neu2), hücre zar sialidazı (Neu3) ve lizozomal/mitokondrial sialidazdır (Neu4) olarak dört tane memeli sialidaz enzimi tanımlanmıştır. Bu enzimlerin hücre içindeki yerleri, hücrede ve dokuda ifade ediliş miktarları, substratları ve aktivite gösterdikleri pH aralıkları farklılık göstermektedir. Sitozolik NEU2 enzimi oligosakkaritler, glikopeptidler ve gangliosidleri içeren geniş bir yüzey yelpazesi üzerinde aktif olarak rol oynamaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalarda Neu2 enziminin kanser metabolizması, nöron farklılaşması ve myoblast çoğalması, farklılaşması ve hipertropisi gibi farklı hücresel olaylarda görev yaptığı tespit edilmiştir. Fakat Neu2 enzimi hücre içerisindeki hangi proteinlerle etkileşime girdiği tam olarak tanımlanmamıştır. Biz bu çalışmamızda InterPlay Mammalian TAP System ve ESI-LC-MS/MS analizi kullanılarak Neu2 enziminin hücre içinde ilişkilide olduğu proteinler tespit edilmek amaçlanmıştır. Neu2 protein kompleksi içerisindeki proteinler PGLS, Mascot ve X!Tandem olmak üzere üç farklı veritabanı araştırma yazılımı ile tanımlanmıştır. Deneyin sonucu olarak Aktin proteinleri (Alfa Aktin, Gama Aktin ve Beta Aktin) ve Calsyntenin-2 proteini aday protein olarak bulunmuştur. Neu2 ile β-Aktin proteinleri arasındaki ilişki western blot analizi ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sialidases (Neuraminidases) are the enzymes which remove sialic acids from glycoproteins, oligosacharides and glycolipids. Four mammalian sialidases have been identified which are lysosomal sialidase (Neu1), cytosolic sialidase (Neu2), plasma membrane sialidase (Neu3), and mitochondrial/lysosomal sialidase (Neu4). These enzymes differ in their subcellular localizations, expression levels in different cells and tissues, substrate specificities and optimum pH levels. Cytosolic Neu2 enzyme has an active role on a wide range of subtances including oligosaccharides, glycopeptides and gangliosides. Studies on the Neu2 enzyme also showed that this enzyme is involved in different cellular events including cancer metabolism, neuronal differentiation and myoblast differentiation, proliferation and hypertrophy. However, it has not been shown whether Neu2 interacts with other proteins within the cell. Therefore, in this study we aimed to identify Neu2 associated proteins by using InterPlay Mammalian TAP System and ESI-LC-MS/MS analysis. Proteins in the Neu2 protein complex were identified by three different database search software such as PGLS, Mascot and X!Tandem. As a result of experiment Actin proteins (Alpha Actin, Gamma Actin and Beta Actin), and Calsyntenin-2 protein were found as a candidate protein for Neu2 association. The interaction between Neu2 and β-Actin proteins was confirmed by western blot analysis.