Design of composite-based leaf spring systems for automotive sector
Otomotiv sektörüne yönelik kompozit esaslı yaprak yay sistemlerinin tasarımı
- Tez No: 387153
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN TANOĞLU, DOÇ. DR. ENGİN AKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Fiber takviyeli polimerik kompozitlerin otomotiv, havacılık, savunma sanayi ve denizcilik gibi çeşitli mühendislik alanlarındaki uygulamalarının son günlerde çok yüksek miktarlara ulaştığını görmekteyiz. Özellikle otomotiv sektöründe, yakıt tüketiminin ve CO2 salımının azaltılması gerekliliği, malzeme dayanımından ödün vermeden ağırlık azaltımı sağlayabilecek olan kompozit malzemelerin kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Geleneksel çelik yaprak yaylar, sürüş konforu ve araç stabilitesi sağlamasının yanında, aracın ağırlığını da önemli ölçüde etkileyen elemanlardır. Bu nedenle, düşük yoğunluk, yüksek dayanım, korozyon direnci, yüksek yorulma ömrü, yüksek aşınma dayanımı gibi birçok üstün özelliklere sahip fiber takviyeli polimerik kompozitler bu tip uygulamalar için elverişli malzemelerdir. Gerçekleştirilen bu tezde, 3 farklı kompozit esaslı yaprak yay tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Analizler neticesinde 0° tek eksenli cam elyaf sistemin istenilen yay davranışını tam olarak sağlayamadığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda, cam ve karbon elyaf karma sistemin alternatif konfigürasyonları üzerinde çalışılmıştır. Çalışmalar neticesinde, [0°6G/0°2C/0°22G]S malzeme konfigürasyonunun istenilen yay davranışını sağladığı tespit edilmiştir. Tez kapsamında belirlenen malzeme konfigürasyonlarına sahip 3 farklı kompozit yaprak yay üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen prototipler yaprak yay davranışını deneysel olarak belirlemek için yaprak yay test düzeneği kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar sonlu eleman analiz sonuçları ile karşılaştırılmış ve sonuçların birbirleri ile uygunluk gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The applications of fiber reinforced polymeric composites in several engineering fields such as automotive, aviation, defense industry and marine are observed vastly nowadays. Especially in the automotive industry, the necessity of the reduction of fuel consumption and CO2 emission has entailed the utilization of the composite materials to provide weight reduction without sacrificing any material strength. Conventional steel leaf springs are components significantly affecting the weight of the vehicle as well as providing ride comfort and vehicle stability. Hence, fiber reinforced polymeric composites having many outstanding properties such as low density, high strength, corrosion resistance, high fatigue life, high wear resistance, are convenient materials for these types of applications. In this thesis, three different composite-based mono leaf springs were designed and analyzed. It was inferred from the analyses that 0° unidirectional glass fiber system hasn't generated the intended spring rate accurately. Consequently, alternating configurations of the glass and carbon hybrid systems were studied. It was deduced from the studies that material configuration of [0°6G/0°2C/0°22G]S was generated the intended spring rate. Three different composite-based mono leaf springs including indicated material configurations were fabricated within the thesis study. Manufactured prototypes were also tested by using leaf spring test rig for determining the behavior of the prototypes experimentally. The obtained results were compared with FEA and it has been observed that the results are in compliance.