İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ekonomi politikalarında topyekün harbin etkisi ve Kara Kemal Bey'in yeri
The effects of total war on the economy policies of community of union and progress and the role of Kara Kemal
- Tez No: 387166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ŞAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma içerisinde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ekonomi politikalarında bir topyekûn harp olan Birinci Dünya Savaşı'nın etkileri, ekonomik topyekûnlaşma politikaları, savaş ekonomisi politikaları ve Kara Kemal'in bu politikalardaki rolü tartışılmıştır. Araştırma içerisinde birinci bölümde, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin liberal ekonomi politikaları, tam iktidar olana kadar yaşanan hadiseler ve iktidara geldiğinde uygulamış olduğu gerek siyasal gerek iktisadî liberalizmin temelleri tartışılmıştır. İkinci bölümde, topyekûn harp ve topyekûn seferberlik kavramları, topyekûn harbin ekonomiye etkisi ve İTC'nin ekonomik topyekûnlaşma politikaları tartışılmıştır. Bu temel bilgilerden sonra araştırmamızın esas kısmı olan İttihat ve Terakki'nin savaş ekonomisine geçiş sürecinde yaptığı uygulamalar ve Kara Kemal' in bu uygulamalardaki rolüne değinilmiştir. İttihat ve Terakki'nin Birinci Dünya Savaşı ekonomisi üzerine uygulamaya çalıştığı ve uyguladığı politikaların önemli uygulayıcılarından biri olan Kara Kemal'in geçmişi ve Birinci Dünya Savaşı sırasında üstlendiği görevler ve bu görevlere gelmesinin ardında yatan sebepler incelenmiştir. Araştırmada adı“İzmir Suikastı”davası ile anılan fakat araştırma yapıldığında hakkında pek de bir şey bulunamayan Kara Kemal'in Birinci Dünya Savaşı sırasında yapmış olduğu Esnaf Örgütlenmesi ve Korporatizm uygulamalarını başarmasının ardındaki sebepler ortaya konmuştur. Bu araştırmanın amacını topyekûn harbin Osmanlı Devleti'nin son döneminde iktisadi ve siyasi boyuta nasıl etki ettiğini ve bu etkiler sonucunda yapılan uygulamaların organizatörü olan Kara Kemal'in çalışmaları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study discusses the effect of total war (The First World War) on the economy policies, economical totalization policies, war economy policies of the Community of Union and Progress (C.U.P) and the role of Kara Kemal. Firstly, we have focused on the liberal economy policies of C.U.P until it became full ruling power. Later we have focused on origins of the political and economical policies of C.U.P. In the second part we have focused on total war and total mobilization subjects, the effects of total war on economy and the economical totalization policies of C.U.P. After these main subjects we have focused on the main part of our study which is the process of war economy policies of C.U.P and the role of Kara Kemal. In this part first of all, we have focused on the role of Kara Kemal and the parts that he had on economy policies of C.U.P. The past of Kara Kemal and the duties which he had taken during the First World War was discussed in this study. Although there isn't much evidence about why Kara Kemal succeeded in organizing the tradesman and applying the corporatism policies. The purpose of this study is to analyze how the total war effected the economy of the Ottoman Empire, the economical policies of C.U.P and the role of Kara Kemal as the organizer of these policies.