Kazakistan'daki İslami dönem eserleri
Islamic period works in Kazakhstan
  1. Tez No: 387174
  2. Yazar: RÜÇHAN BUBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 670
Özet
Tarih boyunca pek çok kavmin geçis alanı olduğu görülen Kazakistan; Türklerin Asya'da kurdukları ilk sehirlerin bulunduğu bir merkez olmasıyla, Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri arasında ayrı bir öneme sahiptir. Eski canlılıklarını yitiren bu sehirlerin çoğu, bugün hala varlıklarını sürdürmektedir. Ancak bu bölgede kurulmus olan Türk devletlerinden günümüze ulasabilmis az sayıda mimari eser bulunmaktadır. Bunlar içinde Karahanlı döneminde gelismis bir sehir olarak karsımıza çıkan Jambul (Taraz)'daki eserler sayılabilir. ?Kazakistan'daki ?slâmi Dönem Eserleri? baslıklı arastırmamız, Kazakistan'ın güneyinde yer alan Jambul (Taraz) ve Güney Kazakistan Bölgeleri'nde ?slâmi dönemde insa edilmis eserlerin incelendiği bir katalog çalısmasıdır. ?Metin? ve ?Fotoğraflar? olarak iki ciltten olusan çalısmada, 11. yüzyıl ile 19. yüzyıl sonlarına kadar genis bir zaman diliminde insa edilmis olan toplam 57 adet yapı incelenmistir. Bunlardan Jambul (Taraz) bölgesinde Karahanlı dönemine tarihlendirilen Ayse Bibi, Babacı Hatun ve Davut Bey türbeleri çalısmamızdaki en erken tarihli örneklerdir. Rölöve ve fotoğraflarıyla ayrıntılı olarak tanıtılan eserler, yapı türlerine göre gruplandırılıp Orta Asya'daki benzerleriyle karsılastırılarak değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan has significant importance among Turk Republics in Middle Asia by having been a path for many peoples throughout the history, and a center for the first cities built in Asia by the Turks. These cities, having lost their earlier vividness, still preserve their existence. However, there are only a few architectural works, which still survive. The works in Jambul (Taraz), a developed city during Karahanli period, can be mentioned as examples to these works. Our research, with the title of ?Islamic Period Works in Kazakhstan?, constitutes a catalogue which studies the works built in Islamic Period in Jambul (Taraz) located in South Kazakhstan, as well as in South Kazakhstan. The research consists of two volumes as ?Texts? and ?Photographs?, and includes 57 buildings constructed between 11th century and 19th century, which is a long period of time. Among these works, Ayse Bibi tomb in Jambul (Taraz) which is dated to Karahanli period, Babacı Hatun tomb and Davut Bey tomb are the earliest examples. The works are presented in detail with relieves and photographs, grouped according to construction types, and are evaluated in comparison with their peers in Middle Asia.