Performansa dayalı döner sermaye sistemi ve ofansif tıp
Pay for performance system and offensive medicine
- Tez No: 387193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Law, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Ofansif tıp, her türlü tıbbi girişimin gereğinden fazla uygulanmasıdır. Performansa dayalı döner sermaye sistemi, ofansif tıp uygulamalarının en önemli nedenlerinden biridir. Türkiye'de 2003 yılından itibaren uygulamaya koyulan, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın bir parçası olan performansa dayalı ücretlendirme, sağlık hizmeti kullanımını arttırmıştır. Tıbbi gereklilik sınırları genişletilerek yapılan bu tıbbi müdahaleler bilimsel kurallara, etik değerlere ve hukuk normlarına aykırıdır. Sağlık hizmetlerinin yüksek maliyetleri ve ofansif tıp nedeniyle devletin sağlık harcamaları her geçen sene artmaktadır. Sağlık hizmeti giderlerinin, devletin bütçesinde oluşturduğu açığı gidermek için alınan kısıtlayıcı önlemler ise halkın sağlık hakkını engellemektedir. Sosyal devletin etkin ve yaygın sağlık hizmeti sunma sorumluluğundan giderek uzaklaşılmaktadır. Öncelikle sağlık çalışanlarının ücretlendirme sistemi değiştirilmelidir. Ücretlerin performansa bağımlılığı azaltılmalı veya kaldırılmalıdır. Bilimsel ve kanıta dayalı tıp uygulamaları ve buna uyarlanmış sosyal güvenlik sistemi, çözüm için atılacak önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Offensive medicine is applied more than necessary medical intervention. One of the most important causes of Offensive medicine is pay for performance system. Health transformation program was introduced in 2003 in Turkey. Pay for performance is a part of this program and increased health care utilization. Medical procedures are expanding the boundaries of medical necessity. In this case scientific rule is contrary to the ethical values and legal norms. Expensive health services and offensive medicine increase goverment health spending. Therefore, restrictive measures taken, hinders people's right to health. First, remuneration system of health workers must be replaced. Evidence-based medicine should be developed. Adapting to evidence-based medicine of the social insurance system will be an important step for the solution.