Lineer olmayan bazı fiziksel oluşum denklemlerinin polinom tipi yardımcı denklemler ile yarı analitik çözümleri üzerine
On semianalytical solutions of some nonlinear physical evolution equations with polynomial type auxilary equation
- Tez No: 387221
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MISIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında karşılaşılan pek çok problemin matematiksel modeli, lineer olmayan diferansiyel denklemler ile ifade edilmektedir. Doğada meydana gelen karmaşık olayların tanımlanmasında lineer olmayan fiziksel oluşum denklemleri kullanıldığından, bu tip denklemlerin çözümleri büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, lineer olmayan bazı önemli fiziksel oluşum denklemlerinin hareketli dalga çözümleri Kudryashov yöntemi ile elde edilmiş ve dalga tipleri belirlenmiştir. Ayrıca son yıllarda ilgi odağı olan kesirli mertebeden lineer olmayan bazı oluşum denklemlerinin dalga çözümleri incelenmiştir. Bununla birlikte, klasik Kudryashov yöntemindeki baz fonksiyonları değiştirilmiş ve yardımcı polinomların dereceleri arttırılarak yöntem genişletilmiştir. Genişletilmiş Kudryashov yöntemi, kesirli mertebeden modellerin hareketli dalga çözümlerini elde etmek için uygulanmış ve elde edilen sonuçlar klasik Kudryashov yöntemi kullanılarak elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematical models of many problems arising in natural science and engineering fields are defined by nonlinear differential equations. Since the nonlinear physical evolution equations are used to describe complex events in nature, this type of equations has great importance. In this thesis, traveling wave solutions of some important nonlinear physical evolution equations are obtained by means of the Kudryashov method and the obtained solutions are classified. Besides, traveling wave solutions of nonlinear fractional physical models which attract great interest in recent years are investigated. In addition, basis function in Kudryashov method is changed, so the method is extended by enhancing the degrees of auxilary polynomials. Extended Kudryashov method is applied to obtain traveling wave solutions of some fractional models and the results are compared with the solutions which are previously obtained by classical Kudryashov method.