Toxoplasma gondii'ye özgü aşı adayı antijenlerin kullanıldığı adjuvante multivalan rekombinant protein aşısının oluşturduğu immun yanıt ve korunmanın belirlenmesi
Determination of immune response and protection elicited by adjuvanted multivalent recombinant protein vaccine using toxoplasma gondii specific vaccine candidate antigens
- Tez No: 387223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE DEVECİ, PROF. DR. ADNAN YÜKSEL GÜRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Parazitoloji, Biology, Biotechnology, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toxoplasma gondii, hemen hemen her sıcakkanlı hayvanı, kuş türlerini ve insanları enfekte edebilen bir zorunlu hücre içi parazitidir. Toksoplazmozis, immun sistemi sağlam kişilerde asemptomatik ilerlerken, immun sistemi baskılanmış ya da immun yetmezliği olan kişilerde ölüme neden olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı T. gondii'ye karşı geliştirilecek aşı enfeksiyondan korunmak için büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında T. gondii'ye karşı multivalan rekombinant protein aşısı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla protein mikroarray taramasıyla belirlenen T. gondii'ye ait 49 aşı adayı antijenik protein; biyoinformatik yöntemler, küçük çaplı ekspresyon ve saflaştırma özelliklerine göre analiz edilmiştir. Analiz sonucunda aralarından altı protein aşı adayı olarak seçilmiş ve ilk kez 6-Valantlı adjuvante rekombinant protein aşı formülasyonu geliştirilmiştir [6-Valant (+) Montanide]. Fareler üç hafta arayla iki kez aşılanmış ve daha sonra uyarılan humoral immun yanıt Western blot ve Rec-ELISA ile, hücresel immun yanıt ise flow sitometri ve sitokin ELISA ile belirlenmiştir. Aşılanan fareler T. gondii Ankara suşu takizoiti ile intraperitoneal yoldan letal dozda enfekte edilerek oluşturulan korunma belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is an obligate intracellular parasite that can infect almost all warm-blooded animals, avian species and humans. Toxoplasmosis is asymptomatic in healthy individuals, whereas may lead to death in immune suppressed or deficient patients. For these reasons, a vaccine against T. gondii is important to prevent consequences of the infection. The aim of this thesis is to generate a multivalent recombinant protein vaccine against T. gondii. For this purpose, 49 antigenic proteins of T gondii which were determined by protein microarray screening are analyzed by the bioinformatics approaches as well as expressed and purified in small scale. Among them, six vaccine candidate proteins were selected to generate a six-valent adjuvanted recombinant protein vaccine formulation for the first time [6-Valant (+) Montanide]. Mice were vaccinated two times at three week intervals and then humoral immune response was analyzed by Western blot and Rec-ELISA, cellular immune response was detected by flow cytometry and cytokine ELISA. Mice were infected intra-peritoneally with a lethal dose of the T. gondii Ankara strain tachyzoites to determine protection conferred by vaccination.