Investigation of the prevalence of toxoplasma gondii by Elisa In Erbil Province of Iraq
Irak'ın Erbil yöresinde toxoplasma gondii prevalansının Elisa ile araştırılması
- Tez No: 487542
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Toxoplasma gondii (T. gondii), insanlarda ve hayvanlarda toksoplazmoza neden olabilen protozoon bir parazittir. Kuzey Irak'ın Erbil yöresinde insanlarda toksoplazmoz ile ilgili herhangi bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu nedenle, bu bölgede toksoplazma seroprevalansı üzerine bir çalışma yapılmıştır. Şubat ve Nisan 2016 tarihleri arasında Erbil ili genelinde farklı şehirlerde bulunan tıbbi laboratuvarlara gönderilen insanlardan örnekleme usulü ile yetişkinlerden 120, çocuklardan ise 180 olmak üzere toplam 300 serum örneği toplandı. Bu çalışmada, çeşitli laboratuvarlara farklı sağlık gerekçeleri ile gönderilen kan örneklerinin artan kısımları kullanıldı. T. gondii'ye karşı oluşan IgM ve IgG düzeyleri ELISA ile incelendi. Kan örnekleri incelenen 300 hastanın %28'inde IgG, %1.6'sında IgG and IgM pozitif saptandı. En yüksek seroprevalans 13 yaş üzeri yetişkin şahıslarda (%60), en düşük seroprevalans ise 0-13 yaşındaki çocuklarda (%40) saptandı. Çalışmada, Erbil şehrinde seroprevalansta cinsiyetler arasında belirgin fark saptanmadı. Bununla birlikte, Erbil yöresinde erkekler ile (%40) kadınlar (%60) arasında bölgesel olarak cinsiyete özgü seroprevalans farkı gözlemlendi. Erbil yöresinde T. gondii seroprevalansında, enfeksiyon zincirinin niteliğini değerlendirmeye ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is a protozoan parasite that is able to cause toxoplasmosis in people and animals. But, there is no current data regarding T. gondii infection amid people who were referred to medical laboratories in Erbil province of Iraq. For this reason, a study on the seroprevalence of toxoplasmosis in this region has been carried out. A total of 300 sera samples (from 120 males and 180 women) were collected from people randomly selected who were referred to medicinal laboratories in diverse cities during Erbil province between February and April 2016. The serum titters of anti-T. gondii IgG and IgM were measured by enzyme-linked immune sorbent assays. It was detected in 28% IgG, in 3% IgM and in 1.67% IgG and IgM positivity in blood samples of the 300 patients. The highest seroprevalence was detected among people who were older than 13 years of age (60%), and the lowest seroprevalence was observed among children who were 0-13 years old (40%). There was no significant difference in seroprevalence between the genders in the study Erbil City. However, a regional difference in seroprevalence was observed among men (40%) and women (60%) in Erbil province. In the Erbil province, the seroprevalence of T. gondii requires the evaluation of the nature of the infection chain.