Bazı sitokin düzeyleri ve toksoplazma DNA'sının etkileşimi ile Toxoplasma gondii enfeksiyonu ve meme kanseri hastaları arasındaki ilişki
The relationship between Toxoplasma gondii infection and breast cancer patients throgh detection of some cytokine levels and toxoplasma DNA in the tissue
- Tez No: 884440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. GHADA BASİL AL-OMASHI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Iraklı meme kanserli kadınlarda bazı immünolojik biyobelirteçleri tahmin etmek ve ayrıca Toxoplasma gondii paraziti için 18SRNA geni, SAG genini tespit etmek için tasarlanmıştır. Çalışma Irak'ın Aldiwaniyah şehrinde yürütülmüştür. Meme kanseri hastalığının prognozu ve toksoplazmozun önemini değerlendirmek için hastaneye ve özel kliniğe başvuran kadınların memesinden çıkarılan doku kitlesinde örnekleme yapılmıştır. Araştırmaya toplam 200 kadın başvurmuştur. Tüm vakalara kitle ve komşu lenf bezlerinin çıkarılması için cerrahi müdahaleler yapılmıştır. Bu işlemler sonucunda meme kitlesi dokusu, lenf bezleri ve serum örnekleri toplanmıştır. Kitle ve lenf bezleri formalin içeren kaba yerleştirilmiştir. Serum örnekleri meme kitlesi olan hastalardan ve sağlıklı kontrolden toplanmıştır. Ardından jel tüpe yerleştirilmiş ve serum, Toxoplasma gondii'ye özgü IgG, IgM'nin serolojik tespiti ve IL-23, IL-12 titresinin ELISA tekniği kullanılarak otomatik ELISA (Chorus TRIO) cihazı ile ölçülmesi için izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to estimate some immunological biomarkers in Iraqi women with breast cancer and also to detect 18SRNA gene, SAG gene for Toxoplasma gondii parasite. The study was conducted in Aldiwaniyah, Iraq. In order to evaluate the prognosis of breast cancer disease and the importance of toxoplasmosis, sampling was performed in the tissue mass extracted from the breast of women who applied to the hospital and private clinic. A total of 200 women participated in the study. All cases underwent surgical interventions to remove the mass and neibor lymph nodes. As a result of these procedures, breast mass tissue, lymph nodes and serum samples were collected. The mass and lymph nodes were placed in a container containing formalin. Serum samples were collected from patients with breast masses and healthy controls. The gel was then placed in a tube and the serum was isolated for serological detection of Toxoplasma gondii specific IgG, IgM and measurement of IL-23, IL-12 titer using ELISA technique with an automated ELISA (Chorus TRIO) device