Electrochemical behavior and determination of famotidine in pharmaceutical formulations
Famotidinin elektrokimyasal davranışı ve ilaç tabletlerinde tayini
- Tez No: 387234
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İSMET GÖKÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Famotidinin voltammetrik tayinine ilişkin literatürdeki eksikliğe katkıda bulunmak ve az sayıda yapılmış olan voltammetrik çalışmaları iyileştirmek amacıyla test maddesi olarak seçilen famotidin (FMD) döngüsel ve diferansiyel puls voltammetrisi teknikleriyle kalem ucu elektrotta (PGE) incelenmiştir. Famotidinin voltammetrik davranışı öncelikle döngüsel ve diferansiyel puls voltammetrisi kullanılarak farklı çalışma elektrotlarıyla araştırılmıştır. Başlangıç potansiyeli ve tarama hızı gibi voltammetrik parametreler optimize edilmiştir. FMD pik akımlarının destek elektrolitinin pH değeriyle ve FMD derişimiyle değişimi DP voltammetrisi ile PGE'da izlenmiştir. Optimum koşullardaki kalibrasyon grafikleri 8.0×10-7 – 3.0×10-5 M ve 5.0×10-5 – 1.0×10-3 M derişim aralıklarında doğrusal bulunmuştur. Tablet formundaki Famoser® adlı ilacın içeriğindeki (40 mg FMD/tablet) FMD'in optimum koşullarda voltammetrik yolla tayini gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla standart katma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar üretici firmanın bir Famoser tabletinin FMD içeriği olarak beyan ettiği değerle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Voltammetric behavior of Famotidine (FMD) selected as test material was investigated on a pencil graphite electrode (PGE) by using cyclic and differential pulse voltammetric techniques for the purpose of contributing to voltammetric determination of Famotidine to improve very few voltammetric studies in the literature. First of all the voltammetric behavior of FMD was examined by using cyclic and differential pulse voltammetric techniques at different working electrodes. Voltammetric parameters, such as, starting potential, scan rate were optimized. The change of FMD peak currents at PGE was examined against the pH of supporting electrolyte and the concentration of FMD by using DP voltammetry. The calibration graph under the optimized conditions consisted of two linear segments of 8.0×10-7 – 3.0×10-5 M and 5.0×10-5 – 1.0×10-3 M. The content of FMD in Famoser Drug (40 mg FMD in per tablet) was tried to be determined by using DP procedure under the optimum conditions. For this aim, standard additions methods were used. The obtained results were good agreement with the manufacturer's declared FMD content in a Famoser tablet.