Differentiation of olive oil produced in different areas in Turkey based on major parameters using clusters/PCA (principal component analysis) methods
Ana parametrelere bağlı olarak Türkiye'de farklı bölgelerde üretilen zeytinyağının kümeleme/PCA (temel bileşen analizi) metotları kullanılarak ayrılması
  1. Tez No: 387235
  2. Yazar: ZİNAR PINAR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki farklı bölgelerde üretilen zeytinyağlarının sterol komposizyonu, yağ asidi metil esterleri, triaçilgliserolleri, ağır metalleri ve delta 13C/12C isotop oranları analizleri ile farklı ve bölgesel özelliklerini gösterilmiştir. Bu özellikler daha sonra farklı bölgelerden (Aydın, İzmir, Manisa, Bursa, Muğla, Edremit Körfezi) toplanmış zeytinyağları arasında temel bileşen analizi (PCA) ve kümeleme (Cluster) analizleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Bu tez ile bütün veriler ve analiz parametreleri derlenerek, farklı bölgelerden ve hatta yurt dışından ithal edilmiş olan zeytinyağını da ayırtetmek için kullanılabilecektir. Bu sonuçlar zeytinyağ üreticileri için yardımcı olacak ve tağşişle ilgili ticari endişeyi ortadan kaldıracak ve aynı zamanda belli bölgenin üretimi olan belli kalitede zeytinyağı talebini karşılamada kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the composition of olive oil samples collected from produced in different areas in Turkey namely; sterol compositions, fatty acid methyl esters, trace element composition, 13C/12C isotope ratios and triacylglicerols (TAG). These properties can be exploited to differentiate the olive oils obtained from Aydın, İzmir, Manisa, Bursa, Muğla, Edremit Körfezi between each other by using principal component analysis (PCA) and Cluster analysis. Overall data of the above parameters was compiled to differentiate the olive oil from different areas, even though the olive oil samples imported from abroad. This method developed for differentiation is expected to be used for removing any hesitation for the adulteration in terms of trade concern and to meet consumer demands for high quality olive oil produced in particular geographical region.