Improvement of sensitivity in adsorptive stripping voltammetric determination of antimony(III)on a glassy carbon electrode using new chemical receptors and analytical applications
Yeni kimyasal reseptörler kullanılarak camımsı karbon elektrotta antimon(III)'ün adsorptif sıyırma voltammetrisiyle tayininde duyarlığın iyileştirilmesi ve analitik uygulamalar
- Tez No: 387236
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İSMET GÖKÇEL, PROF. DR. YUSUF DİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Adsorptif anodik sıyırma voltammetrisi kullanılarak rivastigmin (RIV) ve hematoksilin (HT) kimyasal reseptörlerinin varlığında camımsı karbon elektrotta (GCE) antimon tayinine ilişkin kolay, doğru ve duyar iki prosedür geliştirilmiştir. Önerilen yöntemler, optimize edilmiş koşullarda Sb-RIV ve Sb-HT komplekslerinin GCE üzerinde biriktirilmesine ve diferansiyel puls sıyırma voltammogramlarının kaydedilmesine dayanmaktadır. RIV varlığında, akım değerlerinin 5.0×10-4 - 0.5 μM (R2 = 0.9974) ve 0.5 - 2.5 μM (R2= 0.9959) Sb(III) derişim aralıklarında farklı eğimlerle doğrusal değiştiği gözlenmiştir. Belirtme sınırı (LOD) 7.1×10-11 M (8.64 ng L-1) ve saptama sınırı (LOQ) 2.4×10-10 M (29.22 ng L-1) olarak hesaplanmıştır. HT varlığında ise akım değerlerinin 1.0×10-4 - 0.01 μM (R2 = 0.9986) ve 0.01 - 1.0 μM (R2= 0.9973) Sb(III) derişim aralıklarında farklı eğimlerle doğrusal değiştiği saptanmıştır. LOD değeri 9.5×10-11 M (11.57 ng L-1) ve LOQ değeri 3.1×10-10 M (37.75 ng L-1) olarak hesaplanmıştır. RIV ve HT varlığında, 5.0×10-7 M Sb(III) için RSD değerleri sırasıyla %2.62 ve %1.63 olarak hesaplanmış olup geliştirilen yöntemlerin tekrarlanabilirliğinin oldukça iyi olduğunu göstermektedir. Geliştirilen yöntemler içme suyu, şişelenmiş kaynak suyu ve Glucantime® ampullerinin antimon içeriğinin tayinine standart katma yapılarak başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two adsorptive anodic stripping voltammetric procedures, which are very simple, accurate, and sensitive were developed for the determination of antimony(III) on a glassy carbon electrode (GCE) by using rivastigmine (RIV) and hematoxylin (HT) as the chemical receptors. The proposed methods are based on the accumulation of the Sb-RIV and Sb-HT complexes on GCE and recorded of differential pulse stripping voltammograms at optimized conditions. When the obtained peak currents were plotted against concentrations of Sb(III), two linear segments of 5.0 × 10-4 - 0.5 µM, (R2 = 0.9974) and 0.5 - 2.5 µM (R2 = 0.9959) were observed in presence of RIV with a detection limit (LOD) of 7.1×10-11 M Sb(III) (8.64 ng L-1) and a quantification limit (LOQ) of 2.4×10-10 M Sb(III) (29.22 ng L-1). Analysis of the observed stripping peak as a function of Sb(III) concentration resulted in two linear ranges in presence of HT, the first one being over the concentration range of 1.0×10-4 - 0.01 μM (R2 = 0.9986) and the second one 0.01 - 1.0 μM (R2 = 0.9973) with a LOD of 9.5×10-11 M (11.57 ng L-1) Sb(III) and a LOQ of 3.1×10-10 M (37.75 ng L-1). The RSD values for 5.0×10-7 M Sb(III) in presences of RIV and HT were calculated as 2.62% and 1.63%, respectively indicating that the proposed methods have good precision. The developed methods were successfully applied to determination of antimony in drinking water, natural spring water (bottled water) and Glucantime® ampoules by using the standard addition.