Gemlik çeşidi zeytinde farklı tipteki sarsıcıların titreşim karakteristiklerinin hasat performansına etkisi
The effects of vibration characteristics of different types of shakers on the harvesting performance of Gemlik olive variety
  1. Tez No: 387241
  2. Yazar: MUAMMER YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET N. ALAYUNT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı; elle, dal sarsıcı ve farklı frekanslarda çalıştırılan gövde sarsıcı ile yapılan hasat işlemlerini hasat performanslarına ve ekonomik analiz sonuçlarına göre karşılaştırmak, ülkemiz koşullarına uygun önerilerde bulunmaktır. Marmara Bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen Gemlik zeytin çeşidi (Olea europaea cv. Gemlik) üzerinde çalışılmıştır. On farklı değişken ( Elle, dal sarsıcı, gövde sarsıcının 8 frekansı (18 s -1, 20 s -1, 22 s -1, 18 s-1 + 22 s -1, 25 s -1, 28 s -1, 22 s-1 + 25 s-1 and 22 s-1 + 28 s-1) demeye alınmış, bu yöntemlerin ayrı ayrı hasat performansları saptanmıştır. Gemlik çeşidi zeytin meyvesinin fizko –mekanik özellikleri belirlenmiştir. Optimum hasat zamanında meyve hacmi, meyve kopma kuvveti, meyve kütlesi, meyve kopma kuvvetinin meyve kütlesine oranı ve olgunlaşma indisi sırasıyla 4 cm3, 3,99 N, 4,28 g, 0,94 ve 5,53 olarak bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına ve yapılan karşılaştırmalara göre; gövde sarsıcı makinenin 20 s-1 değişkeni %3,98 en düşük zararlanma oranı, %90 en yüksek hasat etkinliği ve 1.09 min/ağaç en düşük hasat süresi ile başarılı bulunmuştur. Uygulanan yöntemler net gelir bakımından incelendiğinde; gövde sarsıcı, dal sarsıcı ve elle hasatta sırasıyla 713 TL/h, 411 TL/h ve 27 TL/h değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the harvesting performance by hand, branch and trunk shaker at different frequencies and to compare the harvesting methods in an economical perspective in order to make appropriate recommendations for our country. In order to meet these objectives, experiments were carried out on Gemlik olive variety (Olea europaea cv. Gemlik) that is grown extensively in the Marmara region. Three different harvesting methods (Harvesting by hand, branch shaker and trunk shaker) was considered in the study and trunk shaker was operated at eight different frequencies (18 s-1, 20 s-1, 22 s -1, 18 s-1 + 22 s-1, 25 s-1, 28 s-1, 22 s-1 + 25 s-1 and 22 s-1 + 28 s-1) and the performances of harvesting methods were found. Physical properties along with mechanical ones of the fruit were determined. At the optimum harvest time, fruit volume, fruit removal force, fruit mass, the ratio of detachment force to mass , maturation index were determined to be 4 cm3, 3,99 N, 4,28 g, 0.94 and 5.53, respectively. According to the results from the experiments, minimum damage ratio of %3.98, maximum harvesting efficiency of % 90 and harvesting time of 1.09 minute per tree were obtained once the trunk shaker was operated at a frequency of 20 s-1. Net income of the harvesting methods such as trunk shaker, branch shaker and harvesting by hand were found as 713 TL h-1, 411 TL h-1, and 27 TL h-1, respectively.