Levrek etinin sulu çözeltideki elektriksel direnç özelliklerinin kalite ölçümünde kullanılabilirliği
Applicability of electrical resistance properties of sea bass meat for quality control
  1. Tez No: 387261
  2. Yazar: MERVE TASLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ALTINELATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günümüzde gıda analizlerinde çabuk, ucuz, pratik ve doğru sonuçlar veren yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, levrek balığı etinin bozulma derecesi ile elektriksel direnci arasındaki ilişki incelenmiştir. Balık çiftliğinden sağlanan örnekler aynı koşullarda yetiştirilmiş ve aynı gün hasat edilmiştir. Örneklerin elektriksel iletkenliği üç farklı model ile, elektriksel direnci ise LCRmetre ile ölçülmüştür. Tüm sonuçlar TVB-N (Toplam Uçucu Bazik Azot) analizi sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve korelasyonlar ortaya konmuştur. Bu prosedür ile pratik ve uygun bir metodun uygulanabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In food science, quick, cheap, practical and accurate methods are being developed. In this study, relationship between spoilage degree and electrical resistance of sea bass muscle, was investigated. Fish samples which cultured in same conditions, were obtain from fish farm, harvested on same day and refrigerated. Electrical conductivity of samples were measured by three individual model and resistance of sample was measured by LCR meter. All results were compared to TVB-N (Total Volatile Basic Nitrogen) values and correlations were shown. With this procedure, it was aimed to research applicability of practical and appropriate method for quality control of sea bass.