Market markalı gıda ürünlerine ilişkin tüketici davranışlarının analizi: İzmir ili örneği
The analysis of consumer behavior towards store brand food products: The case of İzmi̇r province
  1. Tez No: 387260
  2. Yazar: KADRİYE SAPMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAD YERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
1980'lerden sonra dünya genelinde gelişen üretim ve bilişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla, insanların eğitim ve bilgi düzeylerinin artmasıyla birlikte, pazarlarda ve pazarlama anlayışında yaşanan yeni dönüşümlerden etkilenen perakendeciler, bunların sonucunda birçok yenilikle beraber“market markalı ürünler”olarak adlandırılan kendilerine ait markalı ürünlere de sahip olmuşlardır. Market markalarının satışları her geçen gün büyümekte ve perakendeciler bu markaların satışına daha fazla önem vermektedirler. Bu bağlamda İzmir İli Merkez İlçelerini kapsayan araştırma bulguları ile tüketicilerin market markalı gıda ürünlerine ilişkin tüketici davranışları açıklanmaya çalışılmıştır. Üretici markalı gıda ürünlerinin market markalı gıda ürünlerine göre daha çok tercih edilmesi ve en çok tercih edilen market markalı gıda ürünlerinin tüketimine doğru bir talep kaymasının olmaması sonuçları göz önüne alındığında market markalı gıda ürünleri henüz üretici markalı gıda ürünleri için ciddi rakipler değildirler. Araştırmaya katılan tüketicilerin market markalı gıda ürünü tüketimine etki eden etmenlerin belirlenmesinde, birbirine alternatif iki yöntem, yapay sinir ağları ve lojistik regresyon analizi kullanılmış ve her iki yöntemin de sonuçlarına göre, araştırmaya katılan tüketicilerin market markalı gıda ürünlerinin tüketiminde en etkili değişken gelir değişkeni olur iken, alışveriş sıklığı, alışveriş sırasındaki davranış faktörleri etkili diğer değişkenlerdendir.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of developing production and information technologies all over the world and increase in people's level of education and information after the 1980s, retailers who were influenced by the new transformations experienced in the marketplaces and marketing concept possessed labeled products referred to as“store brand products”along with a great many innovations as a result thereof. Sales of store brands are growing as days pass by and retailers place more importance on the sales of such labels. In this context, efforts have been made to explain the consumer behaviors towards store brand food products through research findings covering the province of Izmir and its towns. Considering the conclusions as to the fact that manufacturer brand food products are preferred more as compared to store brand food products and that there is no shift in demand towards the consumption of the most preferred store brand food products, store brand food products are not a serious competitor for manufacturer brand food products for the time being. In the determination of the factors affecting the consumption of store brand food products of the consumers who have participated in the study, two methods which are alternatives to each other, namely artificial neural networks and logistic regression analysis have been used and according to the results of both methods, while the most effective variable in the consumption of store brand food products of the consumers who have participated in the study is the income variable, the other most effective variables are shopping frequency and behaviors during shopping factors.