Taşınabilir bir oftalmoskop tasarımı ve bu cihazın teşhis ve tanılamada kullanımı
The design of a new portable ophthalmoscope and utilization of the device for diagnosis and identification
  1. Tez No: 387266
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KANTARCI, PROF. DR. CEZMİ AKKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sağlık alanında yüksek nitelikte, verimli, yaygın ve sürekliliği sağlanarak hizmet alma ve sunma gereksinimlerinin karşılanabilmesi, taşınabilir muayene araçlarının tercih edilmesine ve yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Bunun sonucunda sadece hastanelerde değil aynı zamanda evlerde de sağlık hizmeti verilmeye başlanmıştır. Bu çalışma donanımsal ve yazılımsal olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda; pahalı göz dibi (fundus) makinelerinin yerine geçecek retina görüntülerinin normal dijital fotoğraf makinelerinden kolaylıkla alınmasını sağlayan bir cihaz tasarlanmıştır. İkinci kısımda; tasarlanan cihaz ve diğer cihazlardan elde edilen göz görüntülerinden hastalık teşhisi ve retina tanıması (retina identification) yapabilecek zeki bir sistem tasarlanmıştır. Deneysel bulgularımız, bu işlemlerin çok büyük oranda başarı ile gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare sector requires receiving and offering high quality, effective, extensive and continuous services and this requirement has emerged the preference and proliferation of portable medical examination instruments. As a result, healthcare services are able to be offered not only at hospital but also at home. This study is composed of two parts, namely a hardware and a software part. The hardware part is about the design of a device that will replace expensive fundus machines and will be used for capturing retina images easily from ordinary digital cameras. The second section is about the design of a smart system that is capable of diagnosis and retina identification based on eye images captured by the device designed and other devices. In the software part, an intelligent software system that can be used for diagnosis and retinal identification based on the images taken from available and our proposed device. Our experimental findigs show that these operations can be performed with a high success rate.