Taşınabilir bir evaporatif soğutucunun enerji ve ekserji analizi
A portable evaporative cooler of energy and exergy analysis
- Tez No: 608659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Evaporatif soğutma sistemleri, kuru iklime sahip olan bölgeler ve nem oranı düşük olan bölgelerde kullanışı olan iklimlendirme sistemleridir. Çevreye herhangi bir zararı olmadığı için çevreye zararı olmayan bir iklimlendirme sistemidir. Bu çalışmada, taşınabilir bir evaporatif soğutucunun değişik metot ve parametrelere göre verim analizi yapılmıştır. Deneyler, Uşak iklim koşulları altında Mayıs-Haziran aylarında yapılmıştır. Evaporatif soğutucunun giriş ve çıkışında kuru termometre sıcaklığı ve bağıl nem değerleri ölçülmüş ve evaporatif soğutucu için nemlendirici verimi hesaplanmıştır. Ayrıca taşınabilir evaporatif soğutucunun giriş ve çıkış şartları psikrometrik diyagram üzerinde gösterilmiştir. Uşak'ta kuru iklim hakim olduğu için kuru sıcaklık yüksek bağıl nem oranı düşük çıkmıştır. Dış ortam bağıl nem ve kuru termometre sıcaklığı ile soğutucu çıkışındaki kuru termometre sıcaklığı ve iç ortam bağıl nem farkının enerji , ekserji verimi üzerine etkisi incelenmiştir. Evaporatif soğutucunun, iç ortam kuru termometre sıcaklığını ortalama 6 °C düşürdüğü tespit edilmiştir. Evaporatif soğutmanın sıcak ve kuru iklime sahip Uşak konfor şartlarını sağlayacak düzeyde olduğu ve düşük enerji tüketimleri ile yazın enerji sorununa olumlu katkı sağlayabilecekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Evaporative systems are air conditioning systems which are used in dry climate and low humidity . It is an environmentally friendly air conditioning system for any harm to the environment. In this city , efficiency analysis of a portable evaporative cooler has been made according to different methods and parameters . The experiments were conducted in May-June under climate change in Uşak. Dry thermometer temperature and relative humidity values were measured at the inlet and outlet of the evaporative cooler and the humidifier efficiency was calculated fort he evaporative cooler. In addition , the inlet and outlet conditions of the portable evaporative cooler are shown on the psychometric diagram. Since Uşak has a dry climate , the dry temperature is high and relative humidity is low. The effect of outdoor relative humidity and dry thermometer temperature, dry thermometer temperature at the cooler outlet and indoor relative humiditiy difference on energy, exergy efficiency were investigate. It has been found that the evaporative cooler reduce the indoor dry thermometer temparature by an average of 6 ºC. It was found that evaporative cooling sufficient to provide comfort conditions in the hot and dry climate butler and could contibute positively to the energy problem with low energy consmption.