Üniversite yerleşkesi ulaşım ana planı hazırlanması: Ege Üniversitesi örneği
University campus transportation master plan: Ege University example
- Tez No: 387271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ege Üniversitesi Yerleşkesinde, karayolları, yaya kaldırımları, bisiklet yolları, engelli ulaşım imkânları, toplu taşıma imkânları ve otoparklardan oluşan ulaşım altyapısı verilerinin toplanarak mevcut ulaşım tesis durumunun saptanması ve yerleşke ulaşım altyapısı durumunun belirlenerek gerekli olabilecek düzenlemelerin saptanmasıdır. Bu çalışma kapsamında oluşturulan Ege Üniversitesi Yerleşkesi CBS veri tabanı gelecekte yapılacak olan çalışmalarda güncellenerek, yapılacak analizler ile karar destek sistemi olarak kullanılabileceği gibi, üniversite bilgi sistemi gibi akıllı ulaşım sistemlerinin oluşturulmasına imkân sağlayacaktır. Çalışmada, yerleşkede gerçekleşebilecek ulaşım politikası değişiklikleri ve mevcut ulaşım altyapısı göz önünde bulundurularak, dört farklı senaryo için oluşturulan ulaşım talepleri ile benzetimler yapılmıştır. Yerleşkenin mevcut durumunu yansıtan senaryo ile otomobil sahipliği 2025 yılı projeksiyonu değerleri ile oluşturulan senaryo sonuçları karşılaştırıldığında, 2025 yılında yol kapasite sınırlarına yaklaşıldığı görülmüştür. Benzetim sonuçlarına göre ulaşım altyapısı değerlendirilmiş ve sürdürülebilir ve“yeşil yerleşke”kavramına uygun bir ulaşım sistemi için çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca bu çalışmada elde edilen veriler yerleşkede gelecekte yapılacak çalışmalara dayanak oluşturabilecek ve karayolu ağında yapılması planlanan değişikliklerin etkisi benzetimler ile değerlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to determine necessary regulations and improvements for transportation infrastructure of Ege University Campus by gathering information on characteristics and condition of transportation system which consist of roads, sidewalks, bicycle paths, accessible facilities, public transportation services and parking lots. Ege University GIS database which is designed within this study can be used as a decision support system in future projects, and also may provide a basis for an intelligent transportation system such as campus information system. Simulations with different transportation demands which are based on four different scenarios for different vehicle entrance policies for campus are conducted for existing road network. Comparing the scenario created using 2025 projection of car ownership rates for existing entrance policy, to the scenario reflecting present car ownership rates and entrance policy, it is seen that existing road network capacity is barely sufficient for 2025. Suggestions for“green campus”transportation are made according to simulation results. Transportation master plan that is acquired as a result of this study can also be used as a reference for future studies related to Ege University Campus transportation.