Çimento esaslı harçların radyoaktif içeriğinin araştırılması
Investigation of the radioactive content of cement based mortars
  1. Tez No: 387272
  2. Yazar: DANİEL HATUNGIMANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSİ YAZICI, DOÇ. DR. MÜSLİM MURAT SAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, çimento esaslı harçlarda radon gazı salınımı ile radyonüklid konsantrasyonlarına harçlarda kullanılan ince agrega kökeni, çimento ve silis dumanı ile uçucu külün etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, yerel çimento üreticisinden temin edilen CEM I 42,5 R tip çimento, değişik kökene sahip ince agregalar (kireçtaşı ve bazalt) ve değişik mineral katkılar (uçucu kül, silis dumanı) kullanılarak TS EN 196-1 standardına uygun olarak 7 farklı harç üretilmiştir. Üretilen harçların basınç ve eğilme dayanımları, birim ağırlık, boşluk oranı, su emme ve kılcal yolla su emme özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, üretilen harçlarda kullanılan ham maddelerin, sertleşmiş harç örneklerinin ve sertleşmiş harçlardan elde edilen toz örneklerin radon gazı salınımları“Katı hal nükleer iz kazıma dedektörü”(LR-115 film dedektörler) yardımıyla saptanmıştır. Yine harç üretiminde kullanılan ham maddelerin ve sertleşmiş harçların toz örneklerinin 226Ra, 232Th, ve 40K gibi radyonüklid konsantrasyonları da belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde harç üretiminde kullanılan malzemelerin ve üretilen harçların ölçülen radon salınımlarının ve doğal radyoaktivite konsantrasyonlarının dünya ortalamalarının altında olduğu, bu malzemelerin harçlarda kullanımının radyolojik açıdan risk taşımadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of fine agregate type, cement, silica fume and fly ash on the radon exhalation rate and natural radioactive content of cement based mortar were studied. For this purpose, CEM I 42,5 R type Portland cement, 2 types of fine agregate (limestone and bazalt) and 2 types of mineral admixture (silica fume and fly ash) were used to cast 7 different mortar mixtures according to TS EN 196-1 standard. After the 28 days of curing, flexural and compressive strength, water absorption and water sorptivity tests were conducted. Besides, the radon exhalation in raw materials and mortar samples were measured by“Sealed can technique”using LR-115 type II track detectors and gama ray spectrometric measurements were used for the measurement of natural radioactivity (226Ra, 232Th and 40K). The obtained results showed that the radon and natural radioactivity of raw materials and mortars mixtures values were lower than the limit values recommended for the building materials used in construction of dwellings and the use of these materials in mortar does not pose any radiological risk.