Performance analysis of different detection techniques used in optical orthogonal frequency division multiplexing transmission systems
Opti̇k di̇kgen frekans bölmeli̇ çoğullama i̇leti̇m si̇stemleri̇nde kullanılan farklı algılama tekni̇kleri̇ni̇n performans anali̇zi̇
- Tez No: 387289
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FİDANBOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
Geçmişten günümüze insanlar haberleşmek için farklı yollar denemişleridir. Zamanla haberleşme insanların temel ihtiyacı haline gelmiştir.21. yüzyılın başında akıllı cihazların hızlı gelişimi ile insanlar haberleşmek için daha fazla veri trafiğine ihtiyaçları vardır. Bu internet veri trafik ihtiyacını önemli ölçüde yükseltmiştir. Dünyada veri trafikleri yaklaşık olarak her yıl 2 kat artmaktadır. Bu sebeple IP/MPLS merkezlerinin merkez ağları veya omurga ağları daha fazla taşıyıcıya ihtiyacı vardır. Ancak bu işlemi IP/MPLS tarafında yapmak çok pahaldır. Bu noktada alternatif taşıma yöntemlerine ihtiyacımız vardır. Taşıma kapasitesini arttırmak için araştırmacılar farklı iletim sistemleri üzerinde çalışmaktadırlar. Dalga boyu Bölmeli Çoğullama (DBÇ) veya bir üst sürümü olan Yoğun Dalga boyu Bölmeli Çoğullama (YDBÇ) bu yöntemlerden birisidir. Fakat bu sistemlerde, taşıyıcı kanal kapasitesi sınırlıdır. Bu nedenle alternatif taşıma tekniklerine ihtiyacımız vardır. Dikgen frekans bölmeli çoğullama veya kısaca DFBÇ, büyük verilerin birbirine dik yüksek sayıdaki alt taşıyıcılarla iletimni sağlayan bir çoklu taşıma modelidir. Optik DFBÇ (O-DFBÇ) ilk kez 1996 `da önerilmiştir DFBÇ?nin iki farklı algılama modeli vardır birisi direk algılamalı optik DFBÇ (DAO-DFBÇ) ve diğeri koherent optik (KO-DFBÇ) Bu tezde optik DFBÇ sistemlerinde kullanılan farklı algılam tekniklerinin performansları analiz edilmiştir. Bu simülasyonlarda optik haberleşme yazılımı olan OptiSystem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings have tried to communicate using different ways with other people from past to present. Overtime communication has become one of the basic needs of people. In the beginning of 21th century, due to the rapid development smart devices people needs more data traffic for communicate. So internet data traffic was driving the bandwidth demand. On the World data traffic increases about 2 times in every year. Therefore, IP/MPLS core networks or backbone networks need more transporters, but this process is very expensive. At this point we need alternative transport approaches. To increase the transport capacity, researches are working on different transmission systems. Wavelength division multiplexing or upper version (WDM) Dense Wavelength division multiplexing (DWDM) is the one of these systems. But DWDM system has limited transport channel capacity. Thus we need alternative techniques to transport. Orthogonal frequency ? division multiplexing or briefly OFDM. OFDM is a form of multi-carrier transmission which transmits a large data with a large number of orthogonal sub-carriers The optical OFDM (O-OFDM) which was first recommended in 1996. OFDM has two different detection types one is direct-detection optical OFDM (DDO-OFDM) and other one is coherent detection optical OFDM (CO-OFDM) systems. In this thesis, the performance of different detection techniques used in O-OFDM transmission systems are analyzed. The simulations are performed by using OptiSystem, optical communication software