Tekstil fabrikasında çeşitli enerji tüketim mekanizmalarının incelenerek teknik analizlerinin yapılarak verimliliğin optimizasyonunun sağlanması
Technical analysis and efficiency optimization of energy consumption at a textile factory
- Tez No: 387301
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Enerji, ekonomik ve sosyal kalkınmanın önemli bileşenlerinden biridir. Yaşam standartlarının iyileştirilmesinde çok önemli bir rol oynar. Türkiye global ilişkiler nedeniyle, gerek ekonomik gerekse sosyal yönden diğer ülkeler ile olan bağlarını geliştirmek zorundadır. Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyadan dolayı enerji açısından stratejik bir konuma sahiptir. Sürdürülebilir bir kalkınmanın öncelikli, sürekli ve kaliteli bir enerji ile mümkün olacağı kaçınılmazdır. Bu bağlamda, tezin konusu olarak seçtiğim enerji verimliliği çerçevesinde, tekstildeki enerji tüketimi, hem ihracatta hem de ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Tekstildeki enerji tüketimini en iyi şekilde yönetebilmek için spesifik enerji tüketimini iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Kalkınmanın en önemli faktörlerinden biri olan üretim şartının yanına, enerji verimliliği de eklenmiştir. Bu çalışmada enerji tüketim noktalarındaki incelemeler göz önüne sunulmuştur. Bu çalışma neticesinde öncelikli olarak tekstil sektöründe enerji konusunda gerek tüketim bazında gerekse enerji geri kazanımı bazında analizler yapılarak öneriler sunulmuştur. Enerji tüketimi, spesifik enerji tüketimi ve sanayide enerji tüketimi ile üretim arasındaki ilişkiler detaylı olarak incelenmiş, yapılan ölçümler, analizler ile genel sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the important components of economic and social development. Energy efficiency standards will play a very important role in the treatment. Turkey due to the global relations, both economic and social aspects must develop ties with other countries. Due to the geography of Turkey and has a strategic position in terms of energy. Priority of sustainable development, continuous and quality would be possible with an energy is inevitable. In this context, I have chosen as the subject of the thesis in the context of energy efficiency, energy consumption in textiles, and exports are an important place in the economy of both countries. The best way to manage the energy consumption of textiles in order to better analyze the specific energy consumption is required. Which is one of the most important factors of development of the next generation requirement; energy efficiency has also been added. In this study views into consideration in the consumption points are presented. As a result of this work as a priority need in terms of energy consumption in the textile industry both in terms of energy recovery by making some recommendations are presented in the analysis. Energy consumption, specific energy consumption and industrial energy consumption were examined in detail the relationship between the production, measurement, analysis and general conclusions are reached.