Ege Denizi'nden alınan sediment örneklerindeki bakterilerin antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of antibiotic sensitivities of bacteria from sediment samples in the Aegean Sea
- Tez No: 387302
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BİZSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Marine Science, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Ege Denizi'nin genelini temsil edecek şekilde belirlenen 10 istasyondan alınan sediment örneklerinden elde edilen bakterilerin sahip oldukları antibiyotik dirençleri araştırılmıştır. Çalışmalar esnasında istasyonlardan toplanan sediment örneklerindeki bakterilerin izole edilmesi ile Bacillaceae ve Brevibacteriaceae familyalarına ait 15 farklı türde 40 adet bakteri elde edilmiştir. Elde edilen bakterilerin, farklı antibiyotik gruplarından ampisilin, sefotaksim, seftazidim, ertapenem, kloramfenikol, gentamisin, amikasin, kanamisin, tetrasiklin, nalidiksik asit, sulfametoksazol/trimetoprim ve kotrimoksazol olmak üzere 12 adet antibiyotiğe karşı dirençleri antibiyotik duyarlılık testleri ile araştırılmış ve en fazla direncin amikasine gösterildiği bulunmuştur. Farklı istasyonlardan elde edilen bakterilerin antibiyotik dirençlerinin farklı olduğu ve 40 izolattan 27'sinin en az bir antibiyotiğe karşı dirençli veya orta duyarlılıkta olduğu tespit edilmiştir. Bakteriler arasında Bacillus cereus türlerinin antibiyotiklere karşı en yüksek direnç gösteren tür olduğu gözlenmiştir.Dikkat çekici bir sonuç olarak, karasal etkilerden göreceli olarak uzak bulunan açık denizden elde edilen bakterilerin antibiyotiklere karşı dirençli oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; antibiotic resistance of bacteria in sediment samples from 10 different stations in Aegean Sea have been examined.During the study, 40 different strains of bacteria representing 15 types belonging to the family of Bacillaceae and Brevibacteriaceae have been identified by isolation from the sediment samples. Bacterial resistance to ampicillin, cefotaxime, ceftazidime, ertapenem, chloramphenicol, gentamicin, amikacin, kanamycin, tetracycline, nalidixic acid, sulfamethoxazole/trimethoprim and co-trimoxazole belonging to the different groups of antibiotics have been investigated by antibiotic sensitivity tests. Among individual antibiotics, the incidence of resistance to amikacin was higher than the others. It has been revealed that the antibiotic resistance of the bacteria are spatially differing from each which are representing 27 of the 40 isolates. They are at least resistant or semi-resistant to one antibiotic. The results also shows that Bacillus cereus species are predominant among bacteria resistant to the antibiotics. As a remarkable conclusion, the findings indicating that the bacteria collected from open sea areas relatively away from the terrestrial impacts are resistant to antibiotics.