Tank paletlerinde kullanılan kauçukların imalatı ve uygulamaları
Process and applications of rubber parts of tank traks
- Tez No: 142995
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Tasarımı ve İmalat Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tank, zırhlı personel taşıyıcı, kundağı motorlu top gibi zırhlı araçların günümüz muharebe sahasının, konvansiyonel harbin vazgeçilmez unsurları olduğu bilinen bir gerçektir. Her ne kadar tez başlığı tank ile sımrlandınlmış olsa da arazi şartlarında bu tip araçların büyük çoğunluğu tırtıllı palet sistemini kullanmakta ve palet sistemleri kauçuk içermektedir. T.S.K. mensubu olarak bu konuda yapılmış detaylı Türkçe çalışma bulunmaması, kauçuk teknolojisinin gelişmeye açık, orjinal unsurlar içermesi ve köklü bir konu olması beni bu konuda çalışma yapmaya yöneltti. Tank başlangıçta önemi anlaşılamamış fakat daha sonra özellikle 2. dünya savaşı ve sonrasında muharebelerin kaderini belirleyebilecek bir konuma gelmiştir. Günümüzde asla değerini yitirmemiş aksine vurucu güç olarak konvansiyonel harbin temel unsurlarından biri olarak karşımıza çıkan tank, sürekli bir gelişim halindedir. Tank ve benzeri muharebe araçlarının arazi koşullarında ilerlemesi ihtiyacı, zaten tankın ortaya çıkış sebeplerinden biri olup, tırtıl ve palet sistemlerinin kullanılmasını sağlamıştır. Palet sistemlerinin hareketli olması, çok çeşitli arazi koşullarına maruz kalması gerekliliği bu tip tırtıllı sistemlerde çelik ve kauçuğun kombine bir şekilde kullanılması sonucunu doğurmuştur. Esas konumuz olan kauçuğun palet sisteminde ana kullanılma amacı, bu tip büyük bir zırhlı aracın asfalt ve benzeri yollara vereceği zararı önlemek ve titreşimin azaltılması sayesinde gerek paletin gerekse tankın parçalarmm kısa sürede yıpranmasının engellemektir. Çalışma esnasında herhangi bir tank ya da zırhlı araç spesifik olarak incelenmemiş, bu tip araçlarda genel kauçuk kullanımına ait bilgiler verilmiştir. Kauçuk karışımları ve bunlara ait teknolojinin çok geniş bir yelpazeyi içermesi sebebi ile hali hazırda T.S.K. 'de uygulanan sistem esas alınmıştır. Her ne kadar kauçuk teknolojisi genelde bilinen ana unsurları içerse de kauçuk formüllerinin gizlilik ihtiva etmesi nedeni ile ayrıntılı kauçuk reçetesi verilmemiş, uyulması gereken ana esaslar ele alınmıştır. Otomobillerde kullanılan kauçuk hammadde ve teknoloji bir çok açıdan konumuzla benzerlikler göstermektedir. Bu sebeple özellikle tekerleklerde kullanılan lastik ile kullanılan kauçuk karışım tipleri arasında benzetmeler yapılmış, tarihi gelişimleri paralel olarak incelenmiştir. Tank paletlerinde kauçuk kullanımı üç yerde olmakta ve bu üç yer üç adet ayrı karışım dizaymm gerektirmektedir.Tüm kauçuk sistemlerinde olduğu gibi ihtiyaca uygun kauçuk ya da kauçukların yanı sıra kauçuk kimyasallarının seçimi ve miktarlarının belirlenmesi bilgi, tecrübe ve sabır isteyen bir uğraşı olduğu açıktır.Tezimizde kauçuk tarihinden başlayarak hammadde özelliklerine değinen, kauçuk terimlerini irdeleyen, karışım esaslarını anlamaya çalışan, bu esaslar dahilinde palet sistemlerindeki kauçukları tanıtarak çeşitli kauçuk ve kimyasalları hakkında tercihleri belirten, kauçuk testlerini izah eden, son imalat aşamasına kadar giden bir anlayış söz konusudur. Kauçuk karışımlarının dizayn edilmesi, bir çok girdi olması nedeni ile binlerce değişikliğin yapılabileceği, bu değişikliklere ait ortaya çıkabilecek sonuçların pek çok bilineni olmasına rağmen kolaylıkla simüle edilemeyeceği kendine münhasır ayrı bir ihtisas sahası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle tezimizde ana esaslar ortaya konmuş olup bazı tercihler belirtilmiştir. Bu seçenekler kauçuk teknolojisinin doğası gereği her zaman geliştirilmeye muhtaçtır. Gelişen vulkanizasyon sistemlerinde enjeksiyon kullanılması daha iyi mekanik özelliklere sahip ürünler elde edilmesini sağlanmış, uygun kalıpların geliştirilmesi sayesinde pek çok parçanın bu yöntemle üretilmesi kauçuk teknolojisinde sürekli gelişen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca tank paletlerinin karşılaşacağı şartlar ve maruz kalabilecekleri koşulların simulasyonu önemli ve zor bir konudur. Proses sonucunda ortaya çıkan ürünün dayanıklılığını test etmek için bir takım testler geliştirilmiş oldukça faydalı sonuçlar eldesi sağlanmış olmasına rağmen gelişime açık bir konu olarak değerlendirilmektedir. Yapılan deneylerde kükürt ve hızlandırıcı gibi 2 önemli vulkanizasyon maddesinin miktarlarının arttırılması sonunda ortaya çıkması muhtemel proses ve mekanik özelliklere ait değişimlerin incelenmesi sağlanmıştır. Kükürt artışının sonucunda; miktar artışı çok önemli olmadığı sürece proses üzerinde etkin bir değişime yol açmayacağı, miktar artışının çok olması durumunda viskozite artışının fazla olması nedeni ile proses şartlarının değiştirilmesi ihtiyacımn ortaya çıkacağı gözlemlenmiştir. Ancak az miktardaki kükürt artışı dahi sertleşmeye yol açmış olup, çekme değerlerini yükseltmiş elastikliğin azalmasına neden olmuş mekanik değerlerde önemli bir değişiklik saptanmıştır. Ebonit sertliğine giden kükürt artışı nedeni ile zaten bu beklenen bir sonuçtur. Hızlandırıcı miktarının artması aynı kükürtte olduğu gibi proses şartlarını çok fazla etkilememekte ancak vulkanizasyon esnasında önemli bir husus olan pişme zamanım azaltması nedeni ile vulkanizasyon prosesini önemli ölçüde ilgilendirmektedir. Mekanik özelliklerde ortaya çıkan değişimlerin kükürt kadar etkili olmadığım, ancak çok hızlı pişme şartlarının kaim malzemelerde pişmeyi iç kısımlara taşıyamaması nedeni ile olumsuz sonuçlara neden olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Military armoured vehicles, like tanks, personel carriers and mechanised artillery elements are important parts of modern conventional wars. I limited the thesis subject with the name of tank but most of this type of vehicles are using track systems and rubber in it. At the beginning after the invention of tank, it was not accepted but later especially in the second world war, it became one of the most important player at the battle field. Today it keeps this role and getting better properties. To deploy on all kinds of fields with protection is the main reason of the discovering the idea of tank. Using track systems generally solves this problem for most of the fields. Track systems composed of steel and rubber combination. Our real subject, rubber, is used in tracks since we do not want to destroy the roads and we do not want a lot of tremble which is going to have bad effects on tank and track systems. I did not take special tank for inspection. I studied on general meaning of using this kind of systems in tank tracks. Elastomer technology has plenty of alternatives. I picked one of them. Automobiles has the resembling rubbers and technology in tires. Because of that reason tire and rubber in tracks has the same historical development and compounds designs. We have three different places for using rubber in tracks and each of them needs also different kinds of compound design. People who make this business know that this type of design needs knowledge, experiment and patience. This thesis started from the historical development of rubber, inspection of raw rubber and rubber chemicals and process technology to special applications for tank tracks. It has the details of rubber tests which we need during process and afterwards. It is also including the test that is made up for inspecting the results of increasing sulfur and sulfenamide type of accelerator. Injection vulcanization machines has very good effects on quality of products. Another point, simulation of this rubber products in tracks is very hard. Because a lot of different air and field conditions can be effective on this rubber besides dynamic stresses. The tests about sulfur increasing shows us the increasing of mechanical properties and hardness while decreasing elasticity. Mooney viscosity that effects process conditions for this tests also changes but not dramatically. Accelerator increasing mostly influences cure time which is important for vulcanization.