Effects of traffic related air pollutants on Dolmabahçe palace indoor air quality
Trafik kaynaklı kirleticilerin Dolmabahçe Sarayı iç ortam hava kalitesine etkisi
  1. Tez No: 387313
  2. Yazar: FEYZA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, trafik kaynaklı kirleticilerin Dolmabahçe Sarayı iç ortam hava kalitesine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yaz ve kış aylarında saray içinde ve saray dış ortamı temsil edecek toplam 65 örnekleme noktasında örnekleme yapılmıştır. Azot oksit (NO2), Sülfür dioksit (SO2), Aldehitler, Partikül Madde (PM) Black karbon (BC) ve ağır metaller Krom(Cr), Bakır(Cu), Mangan(Mn), Nikel(Ni), Kadmiyum(Cd), Kurşun(Pb) gibi parametreler izlenmiştir. NO2, SO2 analizleri İyon Kromatogrofi (IC) cihazında, yapılmıştır. Aldehit analizleri ise High-Pressure Liquid Kromatogrofi (HPLC) cihazında yapılmıştır. PM örneklemesi ise Kaskat İmpactör ile yapılmış, metal tayini Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon (GFAAS) cihazı ile yapılmış, ayrıca elementel karbon örneklemesi Aethalometre ile yapılmıştır. Saray içindeki hava kirliliğinin dağılımı belirlenmiştir. İki farklı model kullanılarak korozyon acısından yüksek risk altındaki odalar belirlenmiştir.Dolmabahçe Sarayında birçok parametreye ait kirlilik değerlerinin yaz mevsiminde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, traffic related pollutants were investigated in Dolmabahçe Palace. For this purpose, indoor and outdoor air samples were collected with winter and summer campaign at 65 different places that included Dolmabahçe Palace. Nitrogen oxide (NO2), sulphur dioxide (SO2), Aldehydes, Particulate Matter (PM) Black Carbon (BC) and heavy metals such as Chromium (Cr), Copper (Cu), Manganese (Mn), Nickel (Ni), Cadmium (Cd), and Lead (Pb) parameters were monitored. NO2, SO2 were analysed with Ion Chromatography (IC). Aldehydes were analysed with High-Pressure Liquid Chromatography (HPLC). PM was sampled with by Cascade Impactor and heavy metals were measured by Graphite Furnace Atomic Absorption (GFAAS) and also BC was sampled with Aethalometer. We determined distribution of air pollution inside the palace. Two different model used for evaluated result and we defined the associated highest corrosion risks for the rooms of the palace.In summer season almost air pollution parameters measured highest in Dolmabahçe Palace.