Rüzgar türbinlerinden kaynaklanan gerilim dalgalanmalarının SVC yöntemi ile azaltılması
Reducing voltage flactuations in wind turbines by SVC method
- Tez No: 387323
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fosil yakıt kaynaklarının son yıllarda tükenmeye başlamasıyla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi gittikçe artmaktadır. Bu enerji kaynakları içerisinde rüzgar enerjisi temiz olması nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Ancak rüzgardan elde edilen enerjinin oldukça değişken olması nedeniyle büyük güçlerde rüzgar çiftliklerinin şebekeye bağlanmaları, güç kalitesi açısından sorunlara neden olabilmektedir. Türbinlerin neden olduğu güç kalitesi problemleri genellikle yavaş gerilim değişimleri, gerilim çökmeleri, hızlı gerilim değişimleri (Fliker), harmonikler ve frekans değişimleri başlıkları altında incelenmektedir. Rüzgar türbinlerinin şebeke ile bağlantısında en çok dikkat çeken sorunlardan biri de gerilim dalgalanmalarıdır. Bu tez çalışmasında RT'lerin çıkış gerilimini regüle etmek amacı ile bir statik var kompanzatör (SVC) geliştirilmiştir. Yapılan benzetim çalışmaları göstermiştir ki SVC, gerilimin genliğinde ani değişiklikler bile meydana gelse gerilim regülasyonunda etkileyici sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energy sources has increased gradually on the present energy production depending on the depletion of fossil fuels and increase of global concern lately. Among these renewable energy sources, wind energy appear to occupy a prime position owing to the fact that it is a clean, sustainable and cost-effective energy. However, the connection of large wind farms to the grid may cause problems in terms of power quality due to the variability of the energy extracted from the wind. The power quality problems caused by wind turbines are generally examined concerning slow voltage variations, voltage dips, fast voltage variations (flicker), harmonics and frequency variations.One of the most important considerations in grid integration of wind energy is voltage variations. This thesis presents a Static Var Compensator (SVC) for the reactive power regulation of wind turbines in order to decrease voltage fluctuations. The simulation have demonstrated the effective influences of the SVC on voltage profile, even in the case of the sudden changes in voltage magnitude.