Ankara aydınlatma master planı bölgeleme çalışmalarında ''Gençlik Parkı ve Çevresi''bölgesine yönelik analiz çalışması
An analysis work to ankara lighting master plan zoning studies for ''Gençli̇k Parkı and Its Surroundings'' region
  1. Tez No: 387322
  2. Yazar: FARZAM LAVAEİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Ankara Gençlik Parkı ve Çevresi bölgesinde, kentsel değerler belirlenmiş ve bu değerler kent aydınlatma ilkeleri açısından incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümlerinde aydınlatma ve kent aydınlatması ile ilgili ve Ankara'nın tarihi hakkında genel bilgiler verilerek, çalışma bölgesi analizleri yapılmıştır. Beşinci bölümde; kent aydınlatma ilkeleri açısından, önceliği olan yapıların ve mimari öğelerin seçimi için bir değerlendirme yöntemi oluşturulmuş ve bu değerlendirme yöntemine göre veriler toplanarak önceliği olan yapılar ve mimari öğeler belirlenmiştir. Altıncı bölümde; gençlik parkı ve çevresi bölgesi alt bölgelere ayrılmış ve her bölgede yer alan yapılar ve mimari öğelerin genel özellikleri verilmiştir. Yedinci bölümde; yapılar ve mimari öğelerin aydınlatmasında ilke kararları belirlenmiştir ve belirtilen ilke kararları doğrultusunda mevcut aydınlatması yapılmış olan yapıların ve mimari öğelerin analizleri yapılmıştır. Değerlendirme bölümünde, aydınlatma tasarımı yapılarak aydınlatılan yapılar ve mimari öğelerin mevcut aydınlatma düzenleri, kent aydınlatma ilkeleri yönünden genel değerlendirmeleri yapılmıştır. Aydınlatma tasarımı yapılmadan aydınlatılan yapılar ve mimari öğelerde ise; ışıklılık ve aydınlık düzeyleri yeterliliği kontrol edilmiştir. Sonuç bölümünde ise genel tavsiyelerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, urban values determined in the ''Gençlik Park and Its Surroundings'' region, and this values were examined in terms of urban lighting principles. In the beginning parts of the studies, general information about urban lighting and the history of Ankara is provided, and work zone analyzes has been made. In the fifth section; in terms of urban lighting principles, for selecting structures with priority and architectural elements, an evaluation method created. According to this evaluation method, required information and data has been collected and priority structures and architectural elements are determined. In the sixth section; ''Gençlik Park and Its Surroundings'' region subdivided into smaller parts and in each sub-region, general information about structures and architectural elements have been given. In the seventh section; the principal decisions for lighting of buildings and architectural elements were determined and the analyses of the structures and architectural elements that have lighting specified in accordance to the obtained criterion. In the evaluation section, general assessments of the existing lighting schemes of the structures and architectural elements that their illumination designed in the terms of urban lighting principles are evaluated. Light levels and luminance of the structures and architectural elements that their illumination was not designed were checked for qualification. In conclusion, general recommendations for lighting condition is given.