Sebze ve meyve atıklarının biyogaz üretim potansiyelinin belirlenmesi
Biogas production potential determination of fruit and vegetable wastes
- Tez No: 387324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması özellikle büyük şehirlerimizdeki önemli bir organik atık kolu olan sebze-meyve halleri atıklarının biyogaz üretim potansiyelinin belirlenmesi için pilot ölçekli bir çalışmadır. Bu kapsamda daha önce incelenmemiş olan Ankara İli sebze-meyve hali atıkları kullanılmıştır. Araştırma kapsamında mevsimsel olarak yaz ve kış ayalarında 2 dönemlik sebze-meyve atığı örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde, standart yöntemler kullanılarak toplam nem, kül, uçucu madde, alt ve üst kalori değeri, kükürt (S), azot, (N), karbon (C), hidrojen (H) ve oksijen (O) değerleri ölçülmüştür. Deneysel sonuçlara göre, metan üretimi ve biyogaz üretim potansiyeli teorik olarak hesaplanmıştır. Analiz sonuçları ve teorik hesaplamalar sonucu Ankara Hali sebze-meyve atıklarının alt kalori değerlerinin 3122-3638 kcal/kg, üst kalori değerinin de 3438-3929 kcal/kg arasında değiştiği belirlenmiştir. Sonuçlara göre sebze-meyve atıklarındaki C/N oranı 8,3-21,3 aralığında değişim göstermiştir. Elde edilen sonuçlar literatür ile karşılaştırıldığında, Ankara hali sebze-meyve atıklarının biyogaz üretim potansiyelinin yüksek sayılabilecek bir düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation study is a pilot-scale research aiming at to determine the biogas production potential of vegetable-fruit waste, which is a significant category of waste especially in the major cities. In the context thereof, Ankara vegetable-fruit market waste, which had not been studied previously, were used. Two-period, seasonal vegetable-fruit waste samples for the summer and winter months were collected in the scope of the study. The total humidity, ash, volatile substance, lower and higher calorie values, Sulphur (S), Nitrogen (N), Carbon (C), Hydrogen (H), and Oxygen (O) values were measured for the collected samples using standard methods. Methane production and biogas production potential were theoretically assessed in line with the experimental results. In accordance with the analysis results and theoretical computations it was seen that the lower and higher calorie values of the Ankara vegetable-fruit market waste varied between 3122-3638 kcal/kg, and 3438-3929 kcal/kg respectively. Furthermore, the C/N ratio in the vegetable-fruit market varied in between 8.3 – 21.3 interval. Compared to the findings reported in the relevant literature, the results of the study suggested that biogas production potential of the Ankara vegetable-fruit market waste was at a high level.