Gülek Yaylası'nın turizm ve regreasyon potansiyelinin belirlenerek ekolojik alan kullanım prensiplerinin araştırılması
- Tez No: 38732
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FARUK ALTUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
V1 ÖZ Bu araştırma, ülkemizde hızlı bir gelişme sürecine girmiş Çukurova Bölgesi"ndeki yayla alanlarından Gülek'ın turizm ve rekreasyon potansiyelini belirlemek ve bu potansiyelin geliştirilmesine yönelik ekolojik alan kullanım prensiplerini ortaya kaymak amacı ile yapılmıştır. Çalışmada, önce yörenin doğal ve kültürel kaynakları incelenmiş ve yörede sürekli yasayan ya da yılın belirli dönemlerinde gelen kişilerin rekreasyonel eğilim ve talepleri belirlenmiştir. Daha sonra elde edilen bu verilerin ışınında rekreasyonel kullanıma uygun olabilecek alanlar tespit edilmiş ve bu alanlarda ekolojik alan kullanım prensiplerinin ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Within this research, it was aimed to determine the touristic and recretional potesial of GQlek Highland settlement area in Çukurova Region, where rapid development continues and evaluate the ecological land use model aiming at consetvation of natural and cultural resources. At the first step of the researc, the natural potantial of the researc area and its vicinity, the recreational demands and trends of inhabitants were found out. At the second step, it was tried to determind the suitable lands for recreational activities and develop the ecological land use principals for these areas.