Yumurtalık (Adana) körfezinde avcılığı yapılan ekonomik öneme sahip Dil Balığı (Solae Vulgaris) ve Kırlangıç Balığı (Trigla Lucerna) türlerinin büyüme performansları
  1. Tez No: 38736
  2. Yazar: AYHAN ALTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. Z. LUGAL GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
-35- 6. ÖZET Bu araştırma; Yumurtalık (Adana) körfezinin ekonomik türlerinden Solea vulgaris (Dil Balığı) ve Trigla lucerna (Kırlangıç Balığı)*nın bazı büyüme özellikleri belirlenmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Eylül 1992-Eylül 1993 döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sırasında 603 dil balığı ve 348 kırlangıç balığı bireyi incelenmiştir. İncelenen türlerde ortalama total boy ve ağırlık değerleri saptanmış, boy ve ağırlık alarak büyüme, hem salt hem de oransal büyüme şeklinde değerlendirilmiştir. Diğer tarafdan, vücut yüksekliği, baş boyu ve burun uzunluğu gibi bazı metrik özellikler de ele alınmıştır. Bunlardan, incelenen 603 dil balığı bireyinin I-IV yaşları arasında dağılım gösterdikleri bulunmuştur. Boy ve ağırlık matematiksel olarak incelenip yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy/ağırlık eğrileri hem ölçümle hem de hesapla elde edilmiştir. Dil balığı için ortalama kondisyon değeri 0.693 ve eşeysel olgunluk yaşı II olarak bulunmuştur. 348 kırlangıç balığı bireyi de aynı şekilde değerlendirilerek, I-V yaşları arasında dağılım gösterdikleri bulunmuştur. Bu türe ilişkin kondisyon değeri ise 0.863, eşeysel olgunluk yaşı da I olarak bulunmuştur. Elde edilen değerlere göre en küçük avlama boyunun; dil balığı için 28 cm ve kırlangıç balığı için de 18 cm olması avcılık ve populasyonun dengesi açısından daha yararlı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
-36- 7. SUMMARY This research was done to determine some growth characteristics of economical fish such as Solea vulgaris (Sole) and Trigla lucerna (Mediterranean gurnard) living in Yumurtalık Bay (Adana). Research was occurred during a period between September, 1992 and September, 1993. In this period, 603 sole and 348 mediterranean gurnard were examined. For both sole and mediterranean gurnard, average total length and weight were determined. The increments in length and weight were evaluated as absolute and relative growth. On the other hand some of the metrics such as height of body, head length and nazal distance were also determined for each species. The age variation of the examined sole ie between I and VI. The growth in length and weight were calculated and age- length, age-weight and length/weight curves are obtained by mean of calculated and measured data. The average condition factor was determined that it is 0.693 and maturity age was found that it is II. On the other hand some of the metrics such as height of body and head length were examined. The 348 members of Mediterranean gurnard were captured and examined. It found out that their age variation is between I-M. The same parameters mentioned above were taken care as a research criteria and the curves were shown with figure. The average conditon factor and sexual maturity age were determined that they are 0.863 and I respectively When the results obtain in this research are considered, it suggested that minimum fishing size should be limited with 28 cm for sole and 18 cm for Mediterranean gurnard.