Çukurova bölgesi koşullarında (Gossypıum hirsutum L.) türü içerisindeki 16 pamuk çeşidinin verimi, verim unsurları ve bunlar arasındaki ilişkiler üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 38735
  2. Yazar: YUSUF AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
35 5.ÖZET Çukurova bölgesi koşullarında, Gossypium hirsutum L. türü içerisindeki 16 pamuk çeşidinin verimi, verim unsurları ve bunlar arasındaki ilişkileri saptamak amacı ile 1993 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanın'da yapılan bu çalışmada, Acala Sj2, Mc Nair 612, Mc Nair 235, Sayar 314, Nazilli 84, Taşkent I, Ege 79/13, Çukurova 1518, Sat 32, Kat 64, La 566 FN, Des 56, M 39, M 46, M 503/6 çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamah olarak kurulmuş, her parsel 6 sıralı olmak üzere, sıra arası 75 cm, sıra üzeri uzaklık ise 20 cm olacak şekilde, 10 m uzunluğunda düzenlenmiştir. Çalışmada, incelenen özellikler yönünden elde edilen sonuçlar aşağıda özet olarak verilmiştir; 1. Bitki Boyu (cm) : Çalışmada, bitki boyu yönünden M 46 (156.7 cm), M 39 (156 cm) adlı çeşitlerin, en uzun bitki boyuna sahip oldukları, Nazilli 84 (1 14.2 cm) ve Mc Nair 235 (1 13.1 cm) adlı çeşitlerin ise en kısa bitki boyunu oluşturdukları, bitki boyu ile meyve dalı, koza ağırlığı, koza küüü pamuk ağırlığı arasında, önemli ve olumlu, erkencilik oranı ve çırçır randımanı arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, Bitki boyunun, Kütlü pamuk verimine, dolaylı etkisinin, direk etkisinden yüksek olduğu bulunmuştur. 2. Odun Dalı Sayısı (adet/bitki) : Çalışmada, Acala Sj2 (2.53 adet/bitki), M 503/6 (2.03 adet/bitki) adlı çeşitlerin en fazla, M 46 (1.47 adet/bitki) ve Ç. 1518 (1.27 adet/bitki) adlı çeşitlerin en az odun dalı oluşturdukları, Ayrıca, odun dalı sayısı ile meyve dalı sayısı arasında önemli ve olumsuz,erkencilik oranı arasında, önemli ve olumlu bir ilişki olduğu saptanmıştır. 3. Meyve Dalı Sayısı (adet/bitki) : Çalışmada, Nazilli 84 (11.50 adet/bitki), M 39 (11.40 adet/bitki) Ç. 1518 (11.40 adet/bitki), M 46 (11.30), Ege 79/13 (1 1.20) adlı çeşitler en fazla meyve dalını oluştururken, Sat 32 (9.40 adet/bitki) ve Mc Nair 235 (9.10 adet/bitki) adlı çeşitler en az meyve dalını oluşturmuşlardır. Aynca, meyve dalı sayısı ile koza küüü pamuk ağırlığı arasında, önemli ve olumlu, erkencilik oranı arasında ise önemli ve olumsuz bir ilişkinin olduğu, yapılan path analizi sonucunda, meyve dalı sayısının, kütlü pamuk verimine, direk etkisinin dolaylı etkilerden yüksek olduğu saptanmıştır.36 4. Bitkideki Koza Sayısı (adet/bitki) : Çalışmada, en fazla koza sayısı, M 39 (16.53 adet/bitki), Sayar 314 (16.17 adet/bitki), Des 56 (15.99 adet/bitki) ve standart çeşit olan Ç. 1518 (15.6 adet/bitki) adlı çeşitlerde görülmüş, en az koza sayısı, Nazilli 84 (13.76 adet/bitki) ve M 46 (13.adet/bitki), Taşkent I (13.20 adet/bitki) adlı çeşitlerde belirlenmiştir. Ayrıca, koza sayısı ile kütlü pamuk verimi arasında önemli ve olumlu bir ilişkinin olduğu, ve koza sayısının, kütlü pamuk verimine direk etkisinin, dolaylı etkilerden yüksek olduğu saptanmıştır. 5. Kütlü Pamuk Verimi (kg/da) : Çalışmada, kütlü pamuk verimi yönünden, Sayar 314 (460 kg/da), M 39 (459 kg/da), Mc Nair 612 (451 kg/da), Acala Sj2 (441 kg/da), Des 56 (438 kg/da) ve Ç. 1518 (420 kg/da) adlı çeşitler ilk sırada yer alırken, Sat 32 (385 kg/da), CFN 3/32 (368 kg/da), ve Nazilli 84 (351 kg/da) adlı çeşitler son sırada yer almışlardır. Ayrıca, kütlü pamuk verimi ile bitki boyu, meyve dalı sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı arasında önemli ve olumlu, kütlü pamuk verimi ile erkencilik oranı arasında önemli ve olumsuz bir ilişkinin olduğu ve meyve dalı sayısının, koza sayısının, koza kütlü pamuk ağırlığının, kütlü pamuk verimine doğrudan etkisinin, dolaylı etkilerden yüksek olduğu saptanmıştır. 6. Koza Ağırlığı (g) : Çalışmada, Acala Sj2 (7.25 g), M 46 (6.88 g), Taşkent I (6.55 g) adlı çeşitler, koza ağırlığı yönünden ilk sırada yer alırken, Nazilli 84 (6.13 g), Ç. 1518 6.01 g), La 566 FN (5.89 g), Mc Nair 235 (5.84 g) ve CFN 3/32 (5.76 g) adlı çeşitler son sırada yer almışlardır. Ayrıca, koza ağırlığı ile koza kütlü pamuk ağırlığı arasında önemli ve olumlu bir ilişkinin olduğu ve koza sayısının dolaylı etkisinin direk etkisinden yüksek olduğu ve saptanmıştır. 7. Koza Kütlü Pamuk Ağırlığı (g) : Çalışmada, Acala Sj2 (5.05 g), M 46 (4.93 g), Kat 64 (4.65 g), Taşkent I (4.64 g), M 39 (4.62 g), Mc Nair 612 (4.61 g), Sat 32 (4.56 g), M 503/6 (4.56 g) çeşitleri koza kütlü pamuk ağırlığı bakımından ilk sırada yer alırken, CFN 3/32 (3.91 g) ve Mc Nair 235 (3.91 g) adlı çeşitler son sırada, standart çeşit Ç. 1518 (4.40 g) ise orta grupta yer almıştır. Ayrıca, koza kütlü pamuk ağırlığı ile erkencilik oram arasında, önemli ve olumsuz bir ilişkinin olduğu ve koza küüü pamuk ağırlığının, kütlü pamuk verimine direk etkisinin dolaylı etkilerden yüksek olduğu saptanmıştır.37 8. Erkenciük Oranı (%) : Çalışmada, Mc Nair 235 (% 83.6), CFN 3/32 (% 83.4) en erkenci çeşitler olarak, Taşkent I (% 68.8), Sat 32 (% 67.8), M 39 (% 67.8), LA 566 FN (% 67.1) ve Ç. 1518 (% 66.5) adlı çeşitler ise en geçci çeşitler olarak belirlenmişlerdir. Ayrıca, erkencilik oram ile kütlü pamuk verimi, bitki boyu, meyve dalı sayısı ve koza kütlü pamuk ağırlığı arasında önemli ve olumsuz, odun dalı sayısı bakımından önemli ve olumlu bir ilişkinin belirlendiği, ve erkencilik oranının, kütlü pamuk verimine direk etkisinin dolaylı etkilerden yüksek olduğu saptanmıştır. 9. Çırçır Randımanı (%) : Çalışmada, Mc Nair 612 (% 39.64), Nazilli 84 (% 39.15) ve Des 56 (% 39.09), Mc Nair 235 (% 39.02), Ege 79/13 (% 38.92), Sayar 314 (% 38.86), M 503/6 (% 38.64), M 46 (% 38.51) çeşitleri çırçır randımanı yönünden ilk sırada, Sat 32 (% 37.60) çeşidi son sırada yer almıştır. Bunun yanısıra, çırçır randımanı ile bitki boyu arasında önemli ve olumsuz bir ilişkinin olduğu ve çırçır randımanın, kütlü pamuk verimine direk etkisinin, dolaylı etkilerden yüksek olduğu belirlenmiştir. 10. 100 Tohum Ağırlığı (g) :Çalışmada, 100 tohum ağırlığı yönünden, Acala Sj2 (11.3 g), LA 566 FN (11.19 g) ve Mc Nair 612 (11.10 g), Des 56 (10.46 g), CFN 3/32 (10.41 g), Çukurova 1518 (10.36 g), Taşkent I (10.36 g), M 503/6 (10.17 g) Sat 32 (10.02 g), M 46 (10.01 g) adlı çeşitler ilk sıralarda, Ege 79/13 (9.13 g) ve Nazilli 84 (9.11 g) son sırada, standart çeşit ise orta sıralarda yer almıştır. Ayrıca, yapılan analiz sonucunda, 100 tohum ağırlığının, kütlü pamuk verimine direk etkisinin dolaylı etkilerden yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY This study, held in University of Çukurova, Faculty of Agric Research area of Field Crops Department to investigate the yield, yield compenents and correlation coefficients of 16 cotton (Gossypium hirsutum L.) cultivars, Acala Sj2, Mc Nair 612, Mc Nair 235, Sayar 314, Nazilli 84, Tashkent I, Ege 79/13, Çukurova 1518, Sat 32, Kat 64, La 566 FN, Des 56, M 39, M 46, M 503/6 cultivars were used as a plant material of the trial. The experiment, was arranged in Randomized Block Design with 3 replicates. The plots were sown at spangs of 75x25 cm and lenght of the plot was 10 m apart. Results obtained from the study were summarized as below; 1. Plant height (cm) : In the study, M 46 (156.7), M 39 (156), cultivars were found as the tallest plants, Nazilli 84 (1 14.2) and Mc Nair 235 (1 13.4) cultivars were found as the shortest cultivars. In the trial significant and positive correlation coefficients were found between plant height and numbers of sympodial branches, boll weight, seed cotton weight; significant and negative correlation coefficients were found between earliness and ginning outturn. Additionally, it was found that indirect effects of plant height to seeded cotton yield was superior than the direct effects. 2. Numbers of Monopodial Branches (numbers/plant) : In the experiment; cultivars, Acala Sj2 (2.53), M 503/6 (2.03) having more; M 46 (1.47), Çukurova 1518 (1.27) less monopodial branches occured. Significant and positive correlation coefficients was found on earliness significant and negative correlation coefficients was found on numbers of sympodial branches. 3. Numbers of Sympodial Branches (numbers/plant) : In the trial; cultivars Nazilli 84 (11.50), M 39 (11.40) Çukurova 1518 (11.40), M 46 (11.30), Ege 79/13 (11.20) having more; Sat 32 (9.40) and Mc Nair 235 (9.10) having less sympodial branches occured. Significant and positive correlation coefficients was found on boll lint yield; significant and negative correlation coefficients was found on earliness as a result of correlation and path coefficient analysis it was determined that numbers of sympodial branches direct effects were superior than indirect effects to the seeded cotton yield.39 4.Numbers of Bolls per Plant (numbers/plant) : Cultivars, M 39 (16.53), Sayar 314 (16.17), Des 56 (15.99) and standart variety Çukurova 1518 (15.60) having much more bolls and Sat 32 (14.0), Nazilli 84 (13.76) and M 46 (13.0) having less bolls in the trial. Addilitionally significant and positive correlation coefficients was found on seeded cotton yield and direct effects were superior than indirect effects on seeded cotton yield. 5.Seeded Cotton yield (kg/da) : Cultivars; Sayar 314 (460), M 39 (459), Mc Nair 612 (451), Acala Sj2 (441), Des 56 (438) and çukurova 1518 (420) having more yielding, Sat 32 (385), CFN 3/32 (368) and Nazilli 84 (351) having less yielding in the experiment Significant and positive correlation coeffients of sympodial branches and seed cotton weight, significant and negative correlation coeffients were found on earliness. As a result of correlation and path coefficient analysis it was determined that numbers of sympodial branches, numbers of bolls, seed cotton weight direct effects to seeded cotton yield was superior than indirect effects. 6. Boll weight (g) : In the trial cultivars; Acala Sj2 (7.25), M 46 (6.88), Tashkent I (6.55) gave more yield; Nazilli 84 (6.13 g), Çukurova 1518 (6.01), La 566 FN (5.89), Mc Nair 235 (5.84) and CFN 3/32 (5.76) gave less yield. Significant and positive correlation cofficient determined on seeded cotton yield and indirect effects of boll weight was superior than direct effects. 7. Seed Cotton Weight (g) :Cultivars; Acala Sj2 (5.05), M 46 (4.93), Kat 64 (4.65), Taşkent I (4.64 g), M 39 (4.62 g), Mc Nair 612 (4.61 g), Sat 32 (4.56 g), M 503/6 (4.56 g) gave more yielding; Ege 79/13 (4.18), CFN 3/32 (3.91) and Mc Nair 235 (3.91) gave less yielding, Standart variety Çukurova 1518 gave moderate yielding inthe trial. Significant and negative correlation cofficient was found on earliness and direct effects to the seeded cotton yield was superior than indirect effects. 8. Earliness (%) : Cultivars; Mc Nair 235 (83.6), CFN 3/32 (83.4) and were the earliest; Taşkent I (68.8), Sat 32 (67.8), M 39 (67.8), La 566 FN (67.1) and Çukurova 1518 (66.5) were the latest in the trial. Significant and negative correlation coefficients were obtained from earliness to seeded cotton yield, plant height, numbers of sympodial branches; significant and positive correlation cofficient was found on numbers of monopodial branches. Additionally, direct effects of earliness to seeded cotton yield was superior than indirect effects.40 9. Ginning Outturn (%) : It was determined that cultivars; Mc Nair 612 (39.64), Nazili 84 (39.15) and Des 56 (39.09), Mc Nair 235 (39.02), Ege 79/13 (38.92), Sayar 314 (38.86), M 503/6 (38.64), M 46 (38.51) gave much more yielding; Sat 32 (37.60) gave less ginning outturn values. Significant and negative correlation cofficient obtained from plant height and direct effects to seeded cotton yield was superior than indirect effects. 10. 100 Seed Weight (g) : It was determined that cultivars; Acala Sj2 (11.30), La 566 FN (11.19) Mc Nair 612 (11.10), Des 56 (10.46), CFN 3/32 (10.41), Çukurova 1518 (10.36), Taşkent I (10.36), M 503/6 (10.17), Sat 32 (10.02), M 46 (10.01) gave high weight; M 39 (9.53), Ege 79/13 (9.13) and Nazilli 84 (9.11) gave less weights of 100 seeds. Standart variety, Çukurova 1518 gave moderate 100 seeds weight. As a result of correlation and path coefficient analysis direct effects of 100 seeds weight to the seeded cotton yield was superior than indirect effects.