Çukurova koşullarında tane ve hasıl amacıyla ikinci ürün olarak yetiştirilen sorgum (sorghum bicolor L.) ve börülce (vigna sinensis L.)'nin en uygun birlikte yetiştirilme sistemlerinin saptanması
  1. Tez No: 38740
  2. Yazar: MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
5&-^Jo -V- öz. Çukurova koşullarında tane ve hasıl amacıyla, ikinci ürün olarak yetiştirilen sorgum ve börülcenin en uygun ekim sistemini saptamak ve farklı ekim sistemlerinin verim ve bazı tarımsal karakterler üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülen bu çalışmada, aşağıdaki ekim sistemleri kullanılmıştır, 1. Saf Sorgum (70 cm'lik sıralarda) 2. Saf Börülce (70 cm'lik sıralarda) 3. Alternatif Sıralarda lSorgum+lBörülce (70 cm'lik sıralarda) 4. Alternatif Sıralarda lSorgum+lBörülce (35 cm'lik sıralarda) 5. Alternatif Sıralarda 2Sorgum+lBörülce (70 cm'lik sıralarda) 6. Alternatif Sıralarda 2Sorgum+2Börülce (35 cm'lik sıralarda) 7. Aynı sırada lSorgum+lBörülce (70 cm'lik sıralarda) 8. Aynı sırada lSorgum+2Börülce (70 cm'lik sıralarda) Sorgum ve börülcede incelenen özelliklerin çoğunun birlikte üretim sistemlerinden önemli ölçüde etkilendiği bulunmuştur. Tane amacıyla birlikte üretimde genellikle her iki ürünün tane verimlerinin azaldığı, bu azalışın sistemlere göre farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Ancak arazinin ne kadar etken kullanıldığının bir ölçüsü olan Alan Eşdeğerlik Oranı (LER), birlikte üretimde, kaynakların daha iyi kullanılması sonucu artmıştır. Hasıl amacıyla yetiştirmede, birlikte yetiştirmenin saf yetiştirmeden üstün olduğu, karışımdan elde edilecek verim üstünlüğünün büyük ölçüde sorgum verimine bağlı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; birim alandan elde edilen toplam verim dikkate alındığında, en yüksek tane veriminin Sorgum Kontrol parselinden (541.23 kg/da) elde edilirken, en düşük verimin Börülce Kontrol parselinden (178.69 kg/da) elde edildiği bulunmuştur. Toplam hasıl verimi bakımından ise en yüksek değerlerin 2Sorgum+2Börülce (35 cm) sisteminden (6970.69 kg/da) sağlanırken, en düşük değerlerin Börülce Kontrol parselinden (2647.75 kg/da) elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT Sorgum and cowpea were grown as pure stands and intercropped in the alternate and the same rows, during second growing season in Çukurova to determine the most suitable cpropping patterns and to investigate the effects of cropping patterns on grain and forage yields and some agricultural characters of the companent crops. The intercropping systems used in the experiment is given below. 1. Pure Sorgum in rows spaced 70 cm 2. Pure Cowpea in rows spaced 70 cm 3. ISorgum+l Cowpea in alternate rows (spaced 70 cm) 4. ISorgum+lCowpea in alternate rows (spaced 35 cm) 5. 2Sorgum+lCowpea in alternate rows (spaced 70 cm) 6. 2Sorgum+2Cowpea in alternate rows (spaced 35 cm) 7. ISorgum+lCowpea in same rows (spaced 70 cm) 8. lSorgum+2Cowpea in same rows (spaced 70 cm) The intercropping systems reduced not only the grain yields, but also the forage yields for both component crops compared to their pure stands. Land Equivalent Ratio (LER), which is a mesaurement of effectiveness of land using, increased in intercropping systems by using of enviromental resources more efficiertly than sole crops. Altough the reduction in grain yield of sorgum was more than that of cowpea, it was found that there was no significant differences among the intercropping systems. For forage yield, intercropping systems were supperior to monocrop in the most cases studied. Since intercropping significantly decreased cowpea forage yield, yield adventage from intercrop will greatly depend on the yield of sorgum. As a result, it was determined that, the most suitable systems for grain yields was lSorgum+2Cowpea in the same rows (70 cm spaced) or 2Sorgum+lCowpea in alternate rows (70 cm spaced), and for forage yield all intercropping patterns studied could be used except ISorgum+lCowpea (35 cm) in the alternate rows.