Production of ultra high molecular weight Poly-ethylene / Butyl Rubber fibers via electrospinning
Electrospinning yöntemi ile ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE) / bütil kauçuk karışımından lif eldesi
  1. Tez No: 387423
  2. Yazar: YAHYA ÇAĞRI ÖZTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Ultra Yüksek Moleküler Ağırlıklı Poletilen (UHMWPE) ile Bütil Kauçuk polimerlerinin karışımının electrospinning işlemini kapsamaktadır. Bu polimerlerin belli oranlarda karışımlarının electrospin işlemindeki optimum parametreleri çıkarılmış ve sonuçta ortaya çıkan liflerin SEM resimleri, lif morfolojisini anlamak için çekilmiştir. Farklı oranlarda karıştırılan polimerler electrospinnning işlemine kontrollü parametreler altında tabii tutulmuş ve bu parametrelerin morfolojiye etkisi çalışılmıştır. Deneyler, liflerin oluşumundaki etkilerinin görülmesi için her seferde sadece bir parametre değiştirilecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen lifler, en incesinin çapı 100 nm (0.1 mikrometre) değerinden fazla olması sebebiyle nanolif değil, mikrolif olmuştur. En ince çaplı fiberlerin ortalama çapı, 2.20 ± 0.50 μm olarak ölçülmüştür. Ortalama çap ölçümü, 10 farklı fiber çapından ölçüm alınıp ortalama ve sapma olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research covers the electrospinning of Ultra High Molecular Weight Polyethylene (UHMWPE) mixed with Butyl Rubber polymers. The optimum process parameters to electrospin the blend of these polymers in certain ratios have been found out and the SEM images of the resultant fibers were taken to comprehend the morphology. The polymers mixed in different ratios were subjected to electrospinning under controlled parameters and the effect of these parameters on the morphology was studied. The experiments were performed in a manner that only one instance of the parameters was altered each time, to see the influence of it on characterization of the fibers. The fibers obtained were of microfibers, instead of nanofibers, due to the fact that the fiber diameter must stay lower than 100 nanometers (0.1 micrometer) and the finest resultant fibers had an average diameter of 2.20 ± 0.50 μm. Average fiber diameters have been measured by 10 arbitrary diameters and were denoted with a deviation.