Taşınabilir Güneş Takip Sistemli Pv Panel Dizaynı ve Uygulaması
Portable Pv Solar Tracking System Design and Implementation
- Tez No: 387435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilinen güneş enerjisi sistemleri sabit bir yerde elektrik üretecek ve o yerin yakınlarında kullanılacak şekilde yapılmaktadır. İlk yatırım maliyeti yüksek olan güneş enerjisi sistemini başka bir mekanda kullanmak mümkün olmamaktadır. Sistemlerin çoğu güneşe belli bir açı ile yerleştirilerek, sabit bir şekilde alınabilecek en yüksek verim için uğraşılmaktadır. Güneşin her an konumu değiştiği göz önünde bulundurulursa, sabit sistemlerin her an elde ettiği elektrik miktarının ve veriminin aynı olmayacağı aşikardır. Bu projede taşınabilir güneş takip sistemli pv panel dizaynı ve uygulaması planlanmıştır. Sistem taşınabilir özellikte olup güneş panelleri ortada, sağ yanda ve sol yanda olmak üzere üçerli gruplar halinde toplam 9 adet olacak şekilde yerleştirilmiştir. Paneller önce kendi aralarında daha sonra da birbirlerinin üzerine katlanacak ve son haliyle bir küp biçimine dönüşecek yapıdadır. Kullanıma hazır haldeki sistem, ana mil etrafında 360° dönebilecek ve yükseltme mekanizmasıyla da 0°– 85° arasında takip yapabilecek iki eksenli bir sistemdir. Yükseltme mekanizması vidalı mile sahip servo motor (lineer aktüatör) tahrik yapısına sahiptir. Servo motor panel kafes yapısına bağlantılıdır. Sistem hareketli olup güneş ışınlarına göre yönelmektedir. Veriler gün doğumundan gün batımına kadar veri kaydedici tarafından otomatik kaydedilmektedir. Verilerin elde edilişi güneşin yönüne bağlı olduğu için sabit sistemlere göre daha fazla elektrik enerjisi üretimi deneysel çalışmalardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Known solar systems generate electricity at a fixed location. Because of high initial investment costs for solar energy systems are not able to use in another venue. Most systems placed at an angle to the sun for the highest efficiency. Changed position of the sun at any moment, given the constant system at any moment and yield the same amount of electricity generated will be evident. In this project, the system is portable form, ready for use by the middle, on the right side and left side in threes including solar panel comprises 9 units. Right side, left side and the middle panels first fold themselves and then they put on over the others. Finally it returns to form a cube format. The system is ready for use, it can rotate 360 ° around the main shaft. Lifting mechanism 0 ° - 85 ° between the two axis is a system that can track the sun. The lifting mechanism has a threaded spindle servomotor (linear actuator) by the drive shaft rotation of the tip structure with the connection shaft is connected to the body of the panel. The linear actuator applies torq to the body of the panel and provides motion at certain angles. The system begins to move with the sun. All follow-up actions take place by light sensors signal to the control of the electronic control circuit.