İki eksenli güneş takip sisteminin tasarımı ve prototipinin üretimi
The design and production prototype of the two-axis solar tracking system
  1. Tez No: 430796
  2. Yazar: MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte mevcut enerji kaynaklarının yetersiz kalacağı görülmektedir. Güneş panellerinden optimum şekilde yararlanmak için uygun güneş konum takibi yapmak önemli hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, gün boyunca güneş takibi yapan hem yatay olarak hem de kuzey-güney yönünde çift eksenli hareket edebilen fotovoltaik sistemi tasarlanmıştır. Yapılan çalışmanın en önemli kısmını oluşturan PIC18F452 tabanlı elektronik kart tasarımı, taşınabilir sistemin bulunduğu konum verileri yani enlem ve boylam değerleri doğrultusunda sisteme uygun pozisyon sağlamaktadır. Ayrıca yerel saate göre de güneşin günlük açılarının değişimi takip edilmektedir. Sistemin Proteus'ta simülasyonu yapıldıktan sonra LCD'de istenilen gün için açı ve saat değerleri kontrol edilebilmektedir. PIC18F452 için ara yüz olarak kullanılan Proton Compiler ile elektronik kartın sistematik şekilde yazılımı sağlanmıştır. Sistemde bulunan akü yardımıyla elektronik kart ve motorlar beslenirken, panel çıkışındaki regülatör yardımıyla akü uygun şekilde şarj edilmektedir. Güneş konum takibi yapan sistem verileri ile sabit konumlandırılmış fotovoltaik sistem verileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan, çalışmada tasarlanan ve prototipi üretilen güneş takip sisteminin uygunluğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, existing energy sources are seen to be inadequate depending on growing population and developing technology. To follow position of the sun has optimally become very important to take advantage from the solar panels. In this thesis, a photovoltaic system which can move both east-west direction and in a dual-axis vertically is designed. This system follows the sun throughout the day. Being the most important part of the study, the PIC18F452 based electronic card moves the panel optimally according to the angle of the sunlight and the latitude-longitude of its location. Also, this system can follow the change of the suns daily angle depending on the local time. After simulating on Proteus, the angle and the time values can be tracked by the LCD screen. With the Proton Compiler, the sofware for the PIC18F452 is programmed. While the battery feeds the electronic card and the motors, the regulator helps the battery to be charged. The solar tracker system is compared with the fixed solar systems and the results show that the presented system is a successful prototype.