Kayseri ili elma bahçelerinde görülen yabancı ot türlerinin yaygınlıklarının belirlenmesi ve ekolojik parametrelerle ilişkilendirilmesi
Determination of weed species in apple orchards in Kayseri̇ provience in Turkey
- Tez No: 387439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elmacılık, Kayseri ilinde bitkisel üretim bakımından önemli bir yerdedir. Ancak, elma üretimi sırasında karşılaşılan sorunlardan birisi de yabancı otlardır. Bu çalışma ile; Kayseri ili elma bahçelerinde sorun oluşturan yabancı ot türlerinin yaygınlık ve yoğunluklarının saptanması, yabancı otların dağılımı üzerine etki eden önemli ekolojik parametrelerin belirlenmesi ve bölgede yabancı otlarla mücadelede karşılaşılan sorunların ortaya konularak alternatif çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla; araştırma alanını temsil edebilecek şekilde 143 elma bahçesinde sürveyler gerçekleştirilmiştir. Kayseri'de 2 monokotiledon, 31 dikotiledon olmak üzere 33 familyaya ait 129 yabancı ot türü saptanmıştır. Elma bahçelerinde yapılan sürveylerde en fazla Asteraceae (21 tür), Poaceae (15 tür) ve Brassicaceae (13 tür) familyalarına dahil türlere rastlanmıştır. Agropyron repens (L.) P. Beauv. (%60.13), Convolvulus arvensis L. (%52,44), Medicago sativa L. (%49.65), Chenopodium album L. (%47.55), Echinochloa crus-galli (L.) P.Beauv. (%46.85), Lactuca serriola L. (%46.15), Plantago lanceolata L. (%44.75), Hordeum murinum L. (%39.86), Setaria viridis (L.) P.Beauv. (%38.46) , Acroptylon repens (L.) D.C. (%36.36) en sık rastlanan ve yoğunluk oluşturan türler olarak belirlenmiştir. Örnekleme yapılan bahçe topraklarında yapılan analizlerde Ca, Agregat, P2O5, CaCO3 istatistiksel olarak önemli düzeyde farklılık göstermiştir. Ancak, yabancı ot türlerinin dağılımını kesin hatlarla sınırlandıran toprak özellikleri saptanamamıştır. Dolayısıyla toprak özelliklerinin yabancı otların dağılımına olan etkileri sınırlı düzeyde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Apple production province is important in plant production in Kayseri. Weeds are one of the major problems of apple production. The aim of this study were to improve alternative solutions in management though determining on the distribution of weeds in apple orchards, and revealing the problems encountered in weed management. The study was carried out in 143 apple orchards representing the surveyed fields. In the province of Kayseri, 129 weed species belonged to 33 families consisted of 2 monocotyledonous and 31 dicotyledonous were identified. The species identified in apple orchards were belonge to Asteraceae (21 species), Poaceae (15 species) and Brassicaceae (13 species) families. The most frequently and intensely encountered weed species in surveys were; Agropyron repens (L.) P.Beauv. (60.13%), Convolvulus arvensis L. (52,44%), Medicago sativa L. (49.65%), Chenopodium album L. (47.55%), Echinochloa crus-galli (L.) P.Beauv. (46.85%), Lactuca serriola L. (46.15%), Plantago lanceolata L. (44.75%), Hordeum murinum L. (39.86%), Setaria viridis (L.) P.Beauv. (38.46%) , Acroptylon repens (L.) D.C. (36.36%). The aggregates, Ca, P2O5, CaCO3 content of soils were significantly different among apple orchards. The results did not indicate a distinctive set of soil properties to identify the certain distribution of weed species in study area. Due to the low variability of soil properties among apple orchards, the effects of soil attributes determined on weed distribution were limited.