Esnek bağlantılı düzlemsel mekanizmaların analizi ve şekil optimizasyonu
Analysis and shape optimization of planar compli̇ant mechanisms
  1. Tez No: 387438
  2. Yazar: SELİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Klasik mekanizma tanımında yer alan“rijit uzuv”terimi, uzuv esnekliğinin sağladığı hareket kabiliyetinin aslında bir serbestlik derecesi olarak kabul edilebileceği ve mekanizma içerisinde esnek uzuvlara yer verilebileceği fikri ile ortadan kalkmıştır. Esnek bir uzvun maruz kaldığı yük altında yaptığı esneme hareketi, mekanizma içerisinde bir yer değiştirme olarak ele alındığında çözümü klasik mekanizma analizinden daha zor olan nonlineer eşitlikleri de beraberinde getirmiştir. Ancak PRBM (pseudo-rigid-body model) yaklaşımı ile esnek bağlantı elemanına sahip bir mekanizma için klasik formda eşdeğer bir model çıkarılarak yapılan analiz, esnek bağlantı elemanı boyunun yeterince kısa olduğu durumlar için kabul edilebilir sonuçlar ortaya koymuştur. Yapılan bu çalışmada, esnek bağlantı elemanıa sahip krank-biyel mekanizmasının, PRBM yöntemiyle oluşturulan hareket denklemleri MATLAB ortamında çözülmüş ve elde edilen değerler, ADAMS View ortamında modellenen mekanizmanın simülasyonundan elde edilen veriler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca laboratuvar ortamında üretilen geleneksel ve esnek eşlenik karank-biyel mekanizmalarının yatak titreşimleri karşılaştırılarak esnek mekanizmanın yatak titreşimleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. MATLAB ortamında elde edilen tahrik moment fonksiyonu üzerinden, tahrik momentini minimize edecek esnek bağlantı elemanı boyutlarının optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The words of“rigid elements”in the description of classic mechanisms have been disappered after the idea of the flexibility of flexural elements can provide degree of freedom to a mechanism so flexural elements can be used as a element of a mechanism. It accompanies complex nonlinear equations when the deflection of a flexural element which is applied some loadings, is assumed as a displacement. However, when the lenght of flexural segment is significantly short, the method called PRBM (pseudo-rigid-body model) can be used to analyse the mechanism like a classic rigid mechanism causing acceptable results. In this study, the equations of motion of a slider-crank mechanism which are generated by the way of PRBM have been solved by MATLAB and the results have been compared with the datas which were obtained from the CAD simulation of the compliant mechanism created by ADAMS View. In experimental side, the effect of flexibility has been researched on the joints connected to the fixed body by the datas which are obtained by the vibration tests on convetional and its conjugate compliant slider-cranck mechanisms. The crank torque equation created by MATLAB Symbolic Toolbox have been used to optimise to minimize the diriving torque respect to the dimensions of the flexural pivot.