Kayseri ili için atık yönetimi kapsamında karbon ayak izini azaltmaya yönelik stratejilerin atık azaltım modeli (WARM) ile incelenmesi
Analysis of strategies to reduce the carbon footprint within the scope of waste management in Kayseri using the waste reduction model (WARM)
  1. Tez No: 994017
  2. Yazar: DERYA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ TANER AZGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği ile mücadelede katı atık yönetimi, sera gazı emisyonlarının azaltılması açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Türkiye'nin“2053 Net Sıfır Emisyon”hedefi doğrultusunda, yerel yönetimlerin atık kaynaklı karbon yükünü azaltmaya yönelik stratejileri geliştirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Kayseri ilinde yıllık yaklaşık 952.090 ton belediye atığı üzerinden mevcut sistemin karbon ayak izi belirlenmiş ve yaşam döngüsü analizi yaklaşımıyla ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından geliştirilen WARM v16 modeli kullanılarak dört alternatif senaryo değerlendirilmiştir. Modelleme sonuçlarına göre; geri dönüştürülebilir malzemelerin ekonomiye kazandırılması (Senaryo 1) 76.643 MTCO₂E, organik atıkların kompostlaştırılması (Senaryo 2) 38.855 MTCO₂E ve kaynağında azaltım yaklaşımı (Senaryo 3) 76.751 MTCO₂E yıllık emisyon azaltımı sağlamaktadır. Bütün müdahalelerin bir arada uygulandığı Entegre (Hibrit) Senaryo (Senaryo 4), 115.607 MTCO₂E ile en yüksek azaltım potansiyelini sunmuş; bu değer yaklaşık 24.166 aracın trafikten çekilmesine eşdeğer çevresel fayda yaratmıştır. Çalışmanın öne çıkan yönü, WARM modelinin yalnızca çevresel çıktıları değil, aynı zamanda yerel düzeyde geri dönüşüm, kompost ve biyogaz altyapısının istihdam, tarife ve teşvik mekanizmaları üzerinden oluşturabileceği sosyo-ekonomik faydaları da tartışmaya açmasıdır. Sonuçlar, Kayseri'de atık hiyerarşisinin üst basamaklarına geçişin, 2053 Net Sıfır hedefiyle uyumlu ve uygulanabilir bir dönüşüm yolu sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Municipal solid waste management is a critical component of climate mitigation strategies, particularly due to its potential to reduce greenhouse gas emissions at the local level. In line with Türkiye's“2053 Net-Zero Emissions”and“Green Development Initiative”, municipalities are increasingly expected to minimize waste-related carbon burdens. This study evaluates the climate impacts of current waste practices in the province of Kayseri and assesses the carbon mitigation potential of alternative management strategies using the U.S. EPA's Waste Reduction Model (WARM v16) within a life-cycle assessment framework. Based on approximately 952,090 tons of municipal waste generated annually, four scenarios were modelled, including enhanced recycling, composting, source reduction, and a combined hybrid system. The results indicate that recycling offers 76,643 MTCO₂E of annual reductions, while source reduction achieves a comparable and slightly higher impact of 76,751 MTCO₂E. Composting contributes an additional 38,855 MTCO₂E, whereas the hybrid scenario provides the highest overall reduction, reaching 115,607 MTCO₂E equivalent to removing approximately 24,166 passenger vehicles from traffic for one year. A key contribution of this study lies in linking emission reductions to broader socio-economic implications, including the potential for employment creation, revenue generation, and supportive policy instruments through expanded recycling, composting, and biogas infrastructure. Overall, the findings suggest that an integrated waste management strategy tailored to Kayseri can offer a feasible, quantifiable, and municipality-driven pathway to support Türkiye's 2053 net-zero vision.