Atatürk barajı ve hes dolusavak dinlendirme havuzu öngerilmeli ankrajları
  1. Tez No: 38746
  2. Yazar: BÜNYAMİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
63 ÖZET İnceleme alanı Atatürk Baraj yeri ve civarıdır. İnceleme alanında temel kaya sedimanter kökenlidir. Sedimanter kayalar yaşlıdan gence Karababa Formasyonu, Saymdere Formasyonu, Bozova Formasyonu, Hoya Formasyonu ve Fırat Formasyonudur. Karasal oluşumlar Taraça, alüvyon ve yamaç molozudur. Dinlendirme havuzu Bostancık kireçtaşı üyesi, Gökçetepe ezilme zonu ve Bozova Formasyonu üzerine inşa edilmiştir. Burada 3 m. kalınlığındaki döşemeler ile 1.5 m. kalınlığındaki duvar blokları düşüm kanalından ve nehirden gelen suların kaldırma basınçları nedeniyle alabora olmalarını önlemek amacıyla bu beton bloklar öngerilmeli çelik halat türü ankrajlarla kayaya tutturulmuşlardır. Kalıcı ankraj çalışmalarından önce sıyırma ve uygunluk testleri yapıldığından proje değiştirilmiştir.Böylece ankraj emniyetinden sapma olmadan ekonomik olması sağlanmıştır. Dinlendirme havuzu ankraj sıyırma oranı %3$' olan dünya standartlarından daha düşük %0.8 değerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY Investigation area is Atatürk Dam and its sorroundings. In the investigated area foundations rock is in sedimantary origin. Sedimantary rocks, from the oldest to the youngest are Karababa Formation, Saymdere Formation, Bozova Formation, Hoya Formation and Fırat Formation. Fluvial deposits area Terrace and alluvium. There is also slopewash material. The Spillway Stilling Basin has been constructed on Bostancik Limestone, Gökçetepe tectonized zone and Bozova Formation. In order to prevent the overturning of the 3 m. thick slabs and 1.5 m. thick walls by the uplift pressures of the spillway and river waters, these concrete plates have been sticked by prestressed steel anchors to the foundations rock. Before the working anchor installations, pull-out and suitability tests have been carried out. So that the number of the anchors and the bondlengts of the anchors minimized but the safety of the constructions remained the same. Although the world average for anchors failure is 3%, here only 0.8% of the total number of anchors have been failed.