Erciyes Dağı'nın bazı Oppiioid (Acari, Oribatıda) türleri üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on some Oppiioid (Acari, Oribatida) species of erciyes mountain
- Tez No: 387472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Erciyes Dağı'nda 2011 yılının Nisan-Kasım ayları arasında yapılan arazi çalışmasında toplam 276 örnek alındı. İncelemeler sonucunda; Oppiioidea Sellnick, 1937 üst familyasından Autognetidae, Epimerellidae, Quadroppiidae ve Oppiidae familyalarına ait toplam beş tür tespit edildi. Bu türler Cosmogneta ozkani Toluk, Ayyıldız ve Subias, 2007, Epimerella subiasi Toluk, Ayyildiz ve Baran, 2008, Quadroppia (Coronoquadroppia) nasalis Gordeeva, 1983, Anomaloppia ozkani Ayyildiz, 1989, Ramusella (Insculptoppia) insculpta (Paoli, 1908) olarak belirlendi. Tespit edilen bu türler daha önce Yozgat, Samsun, Artvin ve Erzurum ilinden kaydedildi. Tespit edilen türler taksonomik açıdan değerlendirildi. Işık ve tarama elektron mikroskobunda incelenerek fotoğrafları çekildi, çeşitli vücut parçalarının ölçümleri yapıldı. Belirlenen türlerin Türkiye ve Dünyadaki yayılışları, ayırt edici özellikleri, sinonimleri ve yaşam alanları ile ilgili bilgiler verildi. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak muhafaza altına alındı.
Özet (Çeviri)
Total 276 samples were collected during field studies performed on Mount Erciyes in 2011, from April to November. As result of investigations, total 5 species belonging to Autognetidae, Epimerellidae, Quadroppiidae, Oppiidae families from Oppiioidea Sellnick, 1937 superfamily were described. This species mentioned above are Cosmogneta ozkani Toluk, Ayyildiz and Subias, 2007, Epimerella subiasi Toluk, Ayyildiz and Baran, 2008, Quadroppia (Coronaquadroppia) nasalis Gordeeva, 1983, Anomaloppia ozkani Ayyildiz, 1989, Ramusella (Insculptoppia) insculpta (Paoli, 1908). This species described in our study were first recorded from Yozgat, Samsun, Artvin and Erzurum. Described species were evaluated taxonomically. Species were investigated by using Light and Scanning Electron Microscope and photoes of them were taken and the measurements of various body parts of taxa were obtained. Informations were given about the distributions of these taxa in Turkey and World, determining characters, synonyms and habitats of described species. Samples were preserved by tagging as museum materials.