Veri madenciliği ve hizmet sektöründe bir uygulama
Data mining and an application in service sector
  1. Tez No: 387474
  2. Yazar: BURCU KAÇMAZ DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL CANIYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ve artan rekabet şartlarıyla birlikte veri madenciliğinin önemi artmıştır. Veri madenciliği milyarlarca veri ve çok fazla değişken ile ilgilenir. Teknolojik gelişmeler dünyada gerçekleşen birçok işlemin elektronik olarak kayıt altına alınmasını, bu kayıtların kolayca saklanabilmesini ve gerektiğinde erişilebilmesini sağlamaktadır. Veri yığınları arasından kurumlara faydalı ve anlamlı bilgilerin elde edilmesinde veri madenciliği yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada veri madenciliği tekniklerinden bahsedilmiş, bankacılık ve diğer alanlarda yapılmış veri madenciliği çalışmaları incelenmiştir. Ardından WEKA yazılımı hakkında bilgi verilmiştir. WEKA yazılımı kullanılarak uygulama gerçekleştirilmiş ve banka verileri üzerinden veri madenciliği süreci geliştirilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında banka müşteri verilerinden yararlanılarak kredi verilen müşterilerin analizi yapılmıştır ikinci kısımda ise farklı müşteri grupları için uygun kredi verme politikaları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays with the developing technology and the increasing competition conditions the importance of data mining has been rised. Data mining is interested with billions of data and too many variables. Technological developments ensures many proceeding records as electronically, preserves the records easily and accessible when needed. Data mining methods are used to give useful and meaningful knowledge for the institutions from the piles of data. In this study,data mining techniques have been discussed, banking business and the other data mining works are examined. Then an information about WEKA software is given. WEKA software has been used to develope techniques and through the bank datas the data mining process has been improved. In the first part of the study, the analysis of credits given to the customers has been made, from the data of the customer of the bank, in the second part convenient credit loaning politics have been developed for different customer groups.